Çin lideri Cinping'in Rusya ziyareti kesinleşti

Çin lideri Cinping'in Rusya ziyareti kesinleşti

Çin Devlet Başkanı Şi Cinping, önümüzdeki hafta başı Moskova'ya giderek Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile bir araya gelecek.

Ukrayna'da savaşın devam ettiği bir dönemde yapılacak ziyaret, Pekin'den Moskova'ya 'güçlü bir destek' olarak yorumlanıyor.

Kremlin'den yapılan açıklamada Şi Cinping ile Vladimir Putin'in ziyaret esnasında iki ülke arasındaki 'stratejik işbirliği' olanaklarını ele alacakları belirtildi.

Açıklamada Şi Cinping'in Putin'in daveti üzerine Rusya'ya 20-22 Mart tarihlerinde bir ziyaret gerçekleştireceği bildirildi. Ayrıca iki ülke arasında mevcut işbirliğini derinleştiren bir dizi anlaşmanın imzalancağı ifade edildi.

Ukrayna'nın işgali sonrası Rusya'ya sert yaptırımlar uygulayan Batılı ülkeler, yaptırımların delinmemesi konusunda Çin'e de baskı yapıyor.

Ukrayna işgalini açıktan kınamayan Pekin, şu ana kadar tüm ülkelerin toprak bütünlüğüne saygı gösterilmesi çağrısında bulunmakla yetindi.

Kaynak: Euronews

whtspp.jpg

İlgili Haberler
Etiketler :
HABERE YORUM KAT
UYARI: Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Mepa News, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Her bir yorum 600 karakterle (boşluklu) sınırlıdır.