Çin lideri Jinping: Orta Asya'da devrimlere karşıyız

Çin lideri Jinping: Orta Asya'da devrimlere karşıyız

Çin Devlet Başkanı Xi Jinping Orta Asya ülkeleriyle online zirvede buluştu.

Çin Devlet Başkanı Xi Jinping (Şi Cinping) Orta Asya ülkeleriyle online zirvede buluştu.

Çin ile Orta Asya ülkeleri arasındaki diplomatik ilişkilerin tesisinin 30. yılı sebebiyle gerçekleştirilen zirveye Kazakistan Cumhurbaşkanı Kasım Cömert Tokayev, Kırgızistan Cumhurbaşkanı Sadır Caparov, Özbekistan Cumhurbaşkanı Şevket Mirziyoyev, Tacikistan Cumhurbaşkanı İmamali Rahman ve Türkmenistan Cumhurbaşkanı Gurbanguli Berdimuhamedov katıldı.

Bölge ülkeleriyle dost olduklarını kaydeden ve taraflar arasındaki ilişkilerin gelişmesinin önemine vurgu yapan Şi, bölge dışı ülkelerin bölgeye müdahalesine de karşı olduğunu belirtti.

Çin lideri, bölgeden olmayan ülkelerin "insan hakları bahanesiyle" bölgeye karıştığını savunurken, Orta Asya'da "renkli devrimlerin" kışkırtılmasına da karşı olduklarını söyledi.

"Renkli devrimler" ifadesi, özellikle Sovyetler Birliği'nin yıkılmaya yüz tuttuğu dönem ve sonrasında eski Sovyet ülkelerinde ve Balkanlarda gerçekleşen toplumsal hareketleri tanımlamak için kullanılan bir tabir.

Bu paralelde Orta Asya'da da Sovyetler Birliği'nin yıkılmasıyla kurulan rejimler zaman zaman halkın protestolarıyla karşı karşıya kalıyor.

tg-003.jpg

Etiketler :
HABERE YORUM KAT
UYARI: Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Mepa News, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Her bir yorum 600 karakterle (boşluklu) sınırlıdır.