Çin, Solomon Adaları ile tartışmalı 'güvenlik anlaşmasını' imzaladı

Çin, Solomon Adaları ile tartışmalı 'güvenlik anlaşmasını' imzaladı

Pekin yönetimi, Solomon Adaları ile 'güvenlik anlaşmasını' imzaladığını duyurdu.

Pekin yönetimi, Solomon Adaları ile 'güvenlik anlaşması' imzaladığını duyurdu.

Detayları açıklanmayan anlaşma, Çin'in Avustralya'nın 2000 kilometre yakınında askeri varlık göstermesine olanak sağlıyor.

Yapılan anlaşma, Avustralya başta olmak üzere bölge ülkelerinin ve ABD'nin dikkatini çekti.

Anlaşma, ada ülkesine ticari anlamda yeni kapıları aralarken bölgede askeri varlığını güçlendirmek isteyen Çin'e de büyük bir avantaj sağlayacak.

Çin-Solomon Adaları yakınlaşması

Solomon Adaları Başbakanı Manasseh Sogavare, ülkesinin Çin ile güvenlik anlaşması imzalamaya hazır olduğunu söylemişti.

Sogavare, Mart ayı sonunda yaptığı açıklamada Çin'in ülkede askeri üs kurulması yönünde baskı yaptığı iddialarını reddetti.

"Baskı altında değiliz. Yeni dostlarımız tarafından herhangi bir baskıya maruz bırakılmadık." ifadelerini kullanan Başbakan, Avustralya medyasında yankılanan iddiaları da yalanladı.

Geçtiğimiz haftalarda sızan taslağa göre, anlaşma maddelerinde Çin'in ada ülkesinde askeri unsurların konuşlandırılmasının da olduğu tespit edilmişti.

Çin'in son dönemde özellikle Batı Pasifik'te kendisine karşı kurulan ittifakların etkinliğine karşı adımlar attığı dikkat çekiyor.

Çin, kendisine etki alanları inşa etmek için iktisadi gücünü ve yatırım imkanlarını kullanıyor.

Bu kapsamda Solomon Adaları'nda Çin'in varlığının artmasının özellikle Avustralya için endişe verici olduğu kaydediliyor.

Adaların konumu:

Kaynak: Mepa News

wp-005.jpg

İlgili Haberler
Etiketler :
HABERE YORUM KAT
UYARI: Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Mepa News, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Her bir yorum 600 karakterle (boşluklu) sınırlıdır.