Çin ve Moğolistan'da kum fırtınası: 341 kişi kayıp

Çin ve Moğolistan'da kum fırtınası: 341 kişi kayıp

Çin'de başkent Pekin başta olmak üzere ülkenin kuzeyi ve kuzeybatısı, Moğolistan'dan gelen kum fırtınasının etkisi altında.

Çin'in kuzeyi ve kuzeybatısı, Moğolistan'ın Gobi Çölü'nden gelen kum fırtınasının etkisi altında. Uzmanlar tarafından 'son 10 yılın en büyük kum fırtınası' olarak nitelendirilen doğa olayı nedeniyle başkent Pekin'de uçuşlar iptal edildi ve sarı alarm verildi.

Sputnik'te yer alan habere göre, Çin Meteoroloji Müdürlüğü tarafından yapılan açıklamada, fırtınanın Pekin başta olmak üzere ülkenn Gansu, Şansı ve Hebey bölgelerini etkisi altına aldığı belirtildi. 

Fırtına nedeniyle, başkent Pekin'de gökyüzünün sarı renge boyandığı ve gökdelenlerin 'gözden kaybolduğu' gözlemlendi. 

Pekin sakinlerinden Flora Zu, Reuters'a yaptığı açıklamalarda "Dünyanın sonu gibi, böyle bir havada gerçekten ama gerçekten dışarıda olmak istemem" ifadelerini kullandı. 

Şinhua haber ajansına göre ise, yaşanan fırtına nedeniyle Moğolistan'da da 341 kişinin kayıp durumda olduğu rapor edildi. Fırtına nedeniyle ayrıca, Pekin'de bulunan Beijing Daxing Uluslararası Havalimanı'ndaki bütün uçuşlar iptal edildi. 

tg-003.jpg

Etiketler :
HABERE YORUM KAT
UYARI: Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Mepa News, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Her bir yorum 600 karakterle (boşluklu) sınırlıdır.