1. KORONAVİRÜS

  2. "Çin yapımı koronavirüs aşısı Aralık ayında Türkiye'de"
"Çin yapımı koronavirüs aşısı Aralık ayında Türkiye'de"

"Çin yapımı koronavirüs aşısı Aralık ayında Türkiye'de"

Çin yapımı koronavirüs aşısının Aralık ayında Türkiye'de uygulanmaya başlanabileceği ifade edildi.

Independent Türkçe
A+A-

İç hastalıkları uzmanı Prof. Osman Müftüoğlu, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca ile görüştü. Müftüoğlu’nun aktardığına göre Koca, aralık ayında Çin'den getirilecek yaklaşık 5 milyon doz civarında yeni tip koronavirüs (Kovid-19) aşısı yapılabileceğini söyledi.

Müftüoğlu, Hürriyet’te yayımlanan “Bakan müjdeyi verdi... Koronada Çin aşısı aralıkta Türkiye’de” başlıklı köşe yazısında şunları yazdı:

"Bilindiği gibi aşı çalışmalarında 6 merkez ön almış durumda. Bu merkezlerden ikisinin, Çin merkezli SinoVac ile Almanya merkezli BioNTech’in ürettiği aşıların deneme çalışmaları ülkemizde de sürüyor. SinoVac’ın denemeleri Ankara’da Hacettepe Üniversitesi’nin koordinasyonunda 16 Eylül’de başladı. “CoronaVac” isimli bu aşının denemeleri sanıyorum 25 ayrı merkezde sürüyor. Emin değilim ama BioNTech’in aşısının deneme çalışmaları ise İstanbul ve Ankara üniversitelerinin koordinasyonunda devam ediyor. Görüşmede edindiğim izlenime göre ilk aşamada aralık ayının hemen başında SinoVac’ın “CoronaVac” aşısı devreye girecek. Muhtemelen de aralıkta toplamda 5 milyon doz civarında aşı uygulaması yapılacak. Peki ya sonrası?

Pfizer-BioNTech ortaklığında geliştirilen ve başında Türk bilim insanı Prof. Dr. Uğur Şahin’in bulunduğu aşı çalışmalarında da işler çok iyi gidiyor. Zaten öyle olduğu için de BioNTech geliştirdiği aşı adayı için Avrupa İlaç Ajansı’na (EMA) ruhsat başvurusunu çoktan yaptı. Ajans da “verilerin yeterli olduğunu” belirterek insan deneyleri tamamlanan o aşıya kısa bir süre sonra onay verileceğini açıkladı. BioNTech aşısının gönüllüler üzerindeki deneme çalışmaları bizde de sürüyor.

Dr. Fahrettin Koca ile yaptığımız görüşmede bu aşı ile ilgili gerekli görüşmelerin yapıldığını söyledi. Son birkaç prosedür de olumlu sonuçlandığı takdirde devreye BioNTech’in aşısının da gireceği anlaşılıyor. Kısacası bakanlık en az 2 alternatifle yola çıkmış durumda."

twtbanner-001.jpg

Etiketler : , ,

HABERE YORUM KAT

UYARI: Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Mepa News, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Her bir yorum 600 karakterle (boşluklu) sınırlıdır.
İlgili Haberler