1. HABERLER

  2. KORONAVİRÜS

  3. "Çin'deki virüs yuvası hayvan pazarları derhal kapatılmalı"
"Çin'deki virüs yuvası hayvan pazarları derhal kapatılmalı"

"Çin'deki virüs yuvası hayvan pazarları derhal kapatılmalı"

ABD Ulusal Alerji ve Enfeksiyon Hastalıkları Enstitüsü Başkanı Fauci, şu anda yaşanılan virüs salgınına bu tarz "ıslak pazarların" doğrudan etkisi olduğunu belirtti.

A+A-

Amerika Birleşik Devletleri'nde (ABD) koronavirüs salgını konusundaki en yetkili isimlerden biri olan Doktor Anthony Fauci, başta Çin olmak üzere Covid 19'un çıkış yeri olduğuna inanılan Vuhan Balık Pazarı benzeri 'virüs merkezlerinin' tüm dünyada acilen kapatılması çağrısında bulundu.

Çin, Hubei eyaletindeki söz konusu pazarın ticari faaliyetlerini geçici süreliğine askıya almıştı.

ABD Ulusal Alerji ve Enfeksiyon Hastalıkları Enstitüsü Başkanı Fauci, şu anda yaşanılan virüs salgınına bu tarz "ıslak pazarların" doğrudan etkisi olduğunu belirterek, "Bu tarz yerlerin açık olması benim kafamı kurcalıyor. İnsanlarla hayvanların temas ettiği bu tarz yerlerden onlarca hastalık ortaya çıkıyor. Aklımızın başına gelmesi için daha ne olması gerekiyor? Tüm dünyada bu tarz yerler acilen kapatılmalı." diye konuştu.

Dünyada birçok ülkede Vuhan'dakine benzer hayvansal ürünlerin satıldığı pazarların olduğunu söyleyen Fauci, "Birçok hükümetin buna destek vermesi, baskı yapması gerekiyor. Bu ıslak pazarlar günlük hayatın bir parçası olmamalı." diye de sözlerine ekledi.

Doktor Fauci'nin sözlerine ABD'li Cumhuriyetçi Senatör Lindsey Graham da destek verdi.

Twitter hesabından konuyla ilgili bir dizi mesaj paylaşan Graham, "Çin'in bu ıslak hayvan pazarlarını yeniden açma kararı çılgınca bir fikir ve çok tehlikeli" diyerek, Çin'in ABD Büyükelçisi'ne geçen perşembe günü bir mektup gönderdiğini ve bu tarz mekanların "derhal kapatılmasını" istediklerini açıkladı.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Mepa News, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Her bir yorum 600 karakterle (boşluklu) sınırlıdır.
İlgili Haberler