1. HABERLER

  2. ASYA

  3. Çin'den Hindistan'ın Keşmir kararına tepki
Çin'den Hindistan'ın Keşmir kararına tepki

Çin'den Hindistan'ın Keşmir kararına tepki

Hindistan’ın Cammu Keşmir’in özel statüsünü kaldırmasının ardından Çin’in talebi üzerine toplanan Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi, söz konusu kararın “tehlikeli” olduğu uyarısında bulundu.

A+A-

Hindistan’ın Cammu Keşmir’in özel statüsünü kaldırmasının ardından Çin’in talebi üzerine toplanan Birleşmiş Milletler (BM) Güvenlik Konseyi, söz konusu kararın “tehlikeli” olduğu uyarısını yaptı. Çin’in BM Daimi Temsilcisi Zhang Jun, tek taraflı atılan bu adımın Çin için “hükümsüz” olduğunu söyledi.

Diğer yandan, ABD Başkanı Donald Trump, Cammu Keşmir’deki son durumu Pakistan Başbakanı İmran Han ile telefonda görüştü. Trump, Hindistan ve Pakistan’a bölgedeki tansiyonu azaltma ve “ikili diyaloğun” kurulması çağrısı yaptı.

Pakistan Dışişleri Bakanı Şah Mahmud Kureyşi ise, "Başbakan Han, ABD Başkanına Pakistan'ın tutumunu bildirdi ve bölgesel barışı tehdit eden son uygulamalar ile Keşmir konusundaki endişemizi aktardı." açıklamasını yaptı.

Çin BM Daimi Temsilcisi: Pakistan ve Hindistan tek taraflı karar almamalı

Çin'in BM Daimi Temsilcisi Zhang Jun, Pakistan ve Hindistan’ı bölgede "tek taraflı karar almamaları" konusunda uyardı. BM Güvenlik Konseyi toplantısının ardından basın açıklaması yapan Jun, Keşmir’deki durumun “halihazırda çok gergin ve çok tehlikeli” olduğunu söyledi.

BM Pakistan Temsilcisi Maleeha Lodhi ise, “Bugün dünyanın her yerinde Cammu Keşmir’deki insan hakları ihlalleri konuşuluyor. Bölgede Hindistan tarafından yapılan insan hakları ihlalleri ise cezasız kalıyor.” dedi.

Hindistan, telefon ve internet yasaklarından geri adım attı

Öte yandan Hindistan, 5 Ağustos'ta Cammu Keşmir’in özel statüsünün kaldırıldığını duyurduktan sonra artarak uyguladığı baskılardan geri adım attı. Hint yetkililer, cuma gecesinden itibaren telefon ve internet hatlarını yeniden açacaklarını duyurdu. Cammu Keşmir yetkilileri, cuma gecesinden itibaren telefon hatlarının kademe kademe açılacağını ve okulların pazartesi gününden itibaren tekrar hizmet vereceğini kaydetti.

Keşmir’in özel statüsünün kaldırılmasının ardından telefon ve internet hatları kesilmiş, kamusal alanlarda toplanma ve gösteri yapma yasaklanmıştı.

uygulamabanner.jpg

HABERE YORUM KAT

UYARI: Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Mepa News, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Her bir yorum 600 karakterle (boşluklu) sınırlıdır.
İlgili Haberler