Çin'den pamuk alımını bırakan ünlü markalara sosyal medya saldırısı

Çin'den pamuk alımını bırakan ünlü markalara sosyal medya saldırısı

Uygurlara yapılan insan hakları ihlalleri nedeniyle Doğu Türkistan'da yetiştirilen pamuğu satın almayı bıraktıklarını açıklayan dünyaca ünlü markalar sosyal medyada 'saldırı altında'.

Uygurlara yapılan insan hakları ihlalleri nedeniyle Doğu Türkistan'da yetiştirilen pamuğu satın almayı bıraktıklarını açıklayan dünyaca ünlü markalar sosyal medyada 'saldırı altında'.

Bilgisayar korsanları, Burberry, Adidas, Nike ve New Balance gibi ünlü markaların da tıpkı H&M gibi Doğu Türkistan'da yetiştirilen pamuğu satın almayı bırakacağını açıklamasının ardından söz konusu firmaları hedef aldı.

İktidardaki Komünist Parti'nin, Çinli yetkililere uygulanan Batı yaptırımlarına misilleme olarak kabul edilen saldırılarda ayrıca Uygur kökenli aktivist, gazeteci ve muhaliflerin de hedef alındığı belirtildi.

AB ve ABD'den sonra İngiltere de geçtiğimiz gün Çin'in Uygurlara yaptığı baskı nedeniyle yaptırım kararı aldı.

Nike'tan Uygur açıklaması: Endişeliyiz

O şirketlerden biri olan ayakkabı ve giyim markası Nike tarafından yapılan açıklamada, "Doğu Türkistan Uygur Özerk Bölgesi'nde zorla çalıştırılmaya ilişkin raporlar konusunda endişeliyiz" denildi.

Nike bu açıklamasının ardından özellikle Çin'deki sosyal medyasında 'ağır' eleştirilere maruz kaldı.

Çinli oyuncular açıklama sonrası Nike ile çalışmayı bıraktı

Bu sırada Çin'in ünlü oyuncuları Wang Yibo ile Tan Songyun, Nike'ın açıklaması sonrası markayla olan sözleşmesini feshettiğini duyurdu.

Dünyaca ünlü İsveç merkezli hazır giyim firması H&M de geçen sene Çin'in yaklaşık bir milyon Uygur Türkü'nün toplama kamplarında tutulmasını gerekçe göstererek bu ülkedeki pamuk üreticileriyle olan bağını kestiğini açıklamıştı.

Uluslararası insan hakları ve düşünce kuruluşlarının raporlarına göre, Uygurlar, Nike, Apple gibi şirketlerin Çin'deki fabrikalarında zorla çalıştırılıyor.

Bilgisayar korsanları Facebook'taki Uygurları da hedef aldı

Bu arada geçtiğimiz gün de sosyal medya devi Facebook, ana vatanlarından uzakta yaşayan Uygurları hedef alan ve bu kişilere ait cihazlara zarar verici ve izlemeyi sağlayan casusluk yazılımı kullanan bir grup Çinli bilgisayar korsanını platformdan engellediğini duyurdu.

Çin'deki pamuk üretiminin yüzde 80'i Doğu Türkistan'da

Çin dünyadaki pamuğun beşte birini üretiyor. Çin'deki pamuk üretiminin yüzde 80'i ise, elverişli iklim şartları ve verimli toprakları sebebiyle Uygur Türkleri'nin yaşadığı Doğu Türkistan'da yapılıyor.

Birleşmiş Milletler ve dünyanın önde gelen sivil toplum örgütlerinin verilerine göre şu anda Doğu Türkistan Uygur Özerk Bölgesi'nde 1 milyona yakın Uygur Türkü, Kazak ve diğer Müslüman etnik azınlıklar Pekin yönetimi tarafından toplama kamplarında zorla çalıştırılarak ucuz işgücü olarak kullanılıyor.

Kaynak: Euronews

facebanner.jpg

İlgili Haberler
Etiketler :
HABERE YORUM KAT
UYARI: Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Mepa News, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Her bir yorum 600 karakterle (boşluklu) sınırlıdır.