1. EKONOMİ

  2. Coca Cola hisseleri son 10 yılın en düşük seviyesine geriledi
Coca Cola hisseleri son 10 yılın en düşük seviyesine geriledi

Coca Cola hisseleri son 10 yılın en düşük seviyesine geriledi

İçecek şirketi Coca-Cola 2019'da yüzde 4'lük bir büyüme öngördüğünü açıkladı. Açıklama sonrası şirket hisseleri yüzde 8 oranında değer kaybetti.

BBC Türkçe
A+A-

ABD'li içecek devi Coca-Cola'nın, küresel ekonomideki yavaşlama, doların değer kazanması ve siyasi belirsizlikler nedeniyle 2019'da yüzde 4'lük bir büyüme öngördüğünü açıklamasının ardından şirket hisseleri yüzde 8 oranında değer kaybederek son 10 yılın en düşük seviyesine geriledi.

McDonald's gibi bazı küresel şirketler de İngiltere'nin bir anlaşma olmadan AB'den ayrılmasının (Brexit) tedarik zincirlerini ciddi oranda sekteye uğratacağı uyarısında bulundu.

Dünya genelinde birçok şirket, Çin'le ABD arasında yürütülen ticaret müzakerelerine odaklanmış durumda. Bu müzakerelerde, ABD'nin Çin ürünlerine ilave gümrük vergisi getireceği Mart başına kadar anlaşma sağlanması hedefleniyor. Şimdiye kadar karşılıklı olarak getirilen ilave gümrük vergileri şirketlerin iş akışlarını sekteye uğratırken, finansal piyasaları da tedirgin etti.

'2019 çalkantılı ve belirsiz olacak'

Amerikan CNBC televizyonuna konuşan Coca Cola CEO'su James Quincey, "Bu yıl, 2018'e göre daha çalkantılı ve belirsiz olacak" dedi.

2018'de Coca Cola'nın satışları yüzde 10 oranında düşerek 31 milyar 900 milyon dolara geriledi.

Şirket bu düşüşü şişeleme sisteminin değiştirilmesinden kaynaklanan harcamalara ve doların güçlü olmasına bağladı.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Hakaret içeren ve imla kurallarına dikkat edilmeden yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
İlgili Haberler