1. HABERLER

  2. ASYA

  3. Çöp yığını temizlenecek ve cesetlere ulaşılacak: Çin Everest ziyaretlerini kısıtlıyor
Çöp yığını temizlenecek ve cesetlere ulaşılacak: Çin Everest ziyaretlerini kısıtlıyor

Çöp yığını temizlenecek ve cesetlere ulaşılacak: Çin Everest ziyaretlerini kısıtlıyor

Çin yönetimi, Everest'e yapılan tırmanışlar sonucu oluşan çöp yığınlarının temizleneceğini ve bugüne kadar ulaşılamayan cesetlerin getirileceğini bildirdi.

Sputnik
A+A-

Everest'e tırmanış yapanların sayısı her yıl bir önceki seneye göre artış gösteriyor. Tırmanış sayısının artması ise, Everest'te biriken çöp miktarını da artırıyor. 

Çin ve Nepal olmak üzere iki ülkenin toprakları üzerinde yer alan Everest'e, Çin kaynaklarına göre Çin tarafından her yıl 60 bin ziyaret gerçekleşiyor. Çin'in yaptığı açıklamaya göre, bölge büyük bir çöplüğe dönüşmüş durumda.

Bu sebeple Çin, kendi bölgelerinde oluşan dev çöp yığınını temizlemek amacı ile yapılacak olan ziyaretleri kısıtlama kararı aldıklarını açıkladı. Bundan böyle Everest yılda en fazla 300 kişinin ziyaretine açılacak.

Çöp yığını, dağcıların boş oksijen tüpleri, plastik atıklar, geri dönerken taşımak istemedikleri eşyalar gibi daha birçok malzemeyi barındırırken, aynı zamanda tırmanış esnasında hayatını kaybeden insanların cesetlerini de içeriyor. Temizleme çalışmaları esnasında, daha evvel ulaşılamayan veya getirilemeyen cansız bedenleri de getireceklerini açıklayan yetkililer, bu nedenle bölgede yoğunluğun az olmasına ihtiyaç duyduklarını açıkladı.

Nepal tarafında ise, ilkbahar sezonunda gelen dağcılarla birlikte zirveye dev çöp poşetleri yollanıyor. Yetkililerin ise daha sonra bu poşetleri helikopterle toplayacakları belirtiliyor.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Mepa News, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Her bir yorum 600 karakterle (boşluklu) sınırlıdır.
İlgili Haberler