Cumhuriyet Yazarlarına Charlie Hebdo Hapsi

Cumhuriyet Yazarlarına Charlie Hebdo Hapsi

Charlie Hebdo dergisinin Hazreti Muhammed karikatürüne köşelerinde yer veren Hikmet Çetinkaya ve Ceyda Karan, 2 yıl hapis cezasına çarptırıldı.

Charlie Hebdo dergisinde yayınlanan Hazreti Muhammed karikatürüne köşelerinde yer veren Cumhuriyetgazetesi yazarları Hikmet Çetinkaya ve Ceyda Karan 2'şer yıl hapis cezasına çarptırıldı.

Cumhuriyet gazetesi, Charlie Hebdo'ya destek için, derginin 12 kişinin öldüğü saldırının ardından çıkardığı ilk sayının bir bölümünü yayımlamıştı. Gazetenin köşe yazarları Hikmet Çetinkaya ve Ceyda Karan da bu sayıda yer alan Hazreti Muhammed karikatürüne köşelerinde yer vermişti.

Basın Suçları Savcılığı da TCK'nın 216. maddesindeki "halkı kin ve düşmanlığa tahrik" suçlamasıyla res'en soruşturma başlatmıştı.

Soruşturma kapsamında ifadeye çağrılan iki yazar Çağlayan’daki İstanbul Adalet Sarayı’nda ifade vermişti.

Olaylara insan olarak baktığını belirten Çetinkaya, "O çizimin karikatür olduğunu düşünmüyorum. Bence bir çizimden ibarettir. Karikatürde bir alaycılık vardır. Bu çizimde alaycılık yok" demişti.

Ceyda Karan ise ifadesinde Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun saldırının ardından Paris’e gidişini örnek vermiş, "Amacım Türkiye’nin müttefiki olan bir ülkenin uğradığı terör saldırısı karşısında, tıpkı Başbakan’ın ifade özgürlüğünü savunmak üzere Paris’e giderek yürüyüşe katılarak sergilediği dayanışmanın bir benzerini bir basın mensubu olarak sergilemektir" diye konuşmuştu.

Kaynak: Al Jazeera

HABERE YORUM KAT
UYARI: Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Mepa News, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Her bir yorum 600 karakterle (boşluklu) sınırlıdır.