Dağıstan saldırılarında son bilanço

Dağıstan saldırılarında son bilanço

Rusya'nın kontrolü altındaki Dağıstan'da eş zamanlı silahlı saldırılar gerçekleştirildi.

Rusya'nın kontrolü altındaki Kafkas cumhuriyetlerinden Dağıstan'ın başkenti Mahaçkale'de ve Derbent şehrinde eş zamanlı silahlı saldırılar gerçekleştirildi.

Dün akşam saatlerinden önce başlayan saldırılarda bir sinagog, bir Ortodoks kilisesi ve bir polis karakolu hedef alındı.

Saldırılarda 15'i polis olmak üzere en az 22 kişi öldürüldü. Saldırıda ölenler arasında Rus polislerinin de olduğu belirtildi.

Saldırıda hedef alınan sinagog ve kilise Derbent'te bulunuyordu. Polis karakolu saldırısı ise yaklaşık 125 km uzaklıktaki Mahaçkale'de gerçekleştirildi.

Reuters haber ajansına konuşan yerel yetkililer, saldırı sonucunda Derbent'teki sinagogun ateşe verildiğini belirtirken, görgü tanıkları da kiliseden dumanlar yükseldiğini aktardı.

Rus haber ajansları, saldırıyı düzenleyen 6 kişinin vurularak öldürüldüğünü ifade etti.

Saldırıyı düzenleyenler arasında Dağıstan'ın Sergokalinsky ilçe yöneticisi Magomed Omarov'un iki oğlu ve bir yeğeninin de bulunduğu kaydedildi. Omarov Dağıstan'ın önemli siyasetçilerinden biri olarak gösteriliyordu. Olayın ardından istifa eden Omarov kısa bir süre sonra ise gözaltına alındı.

Dağıstan Cumhuriyeti Devlet Başkanı Sergei Melikov yaptığı açıklamada şu ifadeleri kullandı:

"Bu gece Derbent ve Mahaçkale'de kimliği belirsiz kişiler kamu düzenini bozmaya yönelik girişimlerde bulundu. Dağıstan polis memurları onlara engel oldu. İlk bilgilere göre aralarında kayıplar var. Tüm servisler talimat doğrultusunda hareket ediyor. Saldırganların kimlikleri tespit ediliyor."

Al Jazeera'nin Moskova muhabiri Daniel Hawkins, saldırıda kilisedeki bir rahibin de öldürüldüğünü ifade etti.

Bölgede çatışmalar gece saatlerine dek devam etti. Henüz saldırıyı üstlenen bir grup olmadı.

Rus güvenlik kaynaklarından yapılan açıklamada, "saldırıyı düzenleyenlere yönelik operasyonların aktif aşamasının sona erdiği" kaydedildi. Bölgede kontrolü tamamen sağlamak ve saldırıya katılan diğer olası kişileri yakalamak için operasyonların sürdüğü belirtiliyor.

Kaynak: Mepa News

x.gif

Etiketler :
HABERE YORUM KAT
UYARI: Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Mepa News, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Her bir yorum 600 karakterle (boşluklu) sınırlıdır.
11 Yorum