"Dallas Eylemcisi Afganistan'da Savaşmıştı"

"Dallas Eylemcisi Afganistan'da Savaşmıştı"

Dallas polisi perşembe günü beş polisin hayatını kaybettiği saldırıyı düzenleyenlerden birinin Afganistan’da görev yapmış bir yedek asker olduğunu açıkladı.

Dallas polisi Perşembe günü 5 polisin hayatını kaybettiği saldırıyı düzenleyenlerden birinin Afganistan’da görev yapmış bir yedek asker olduğunu açıkladı.

Dallas polisi saldırının birden fazla kişi tarafından iyi planlanmış bir pusu olduğunu bildirdi.

ABD ordusu şüphelilerden birinin, Afganistan’da görev yapmış bir yedek asker olduğunu doğruladı. ABD medyasına göre, zanlının adı Micah Xavier Johnson.

Pusunun ardından bir otoparkta köşeye sıkıştırılan saldırgan ile polis, uzman bir arabulucu aracılığıyla irtibat kurdu. Micah Johnson olduğu sanılan saldırgan, arabulucuya, beyazları, özellikle de beyaz polisleri öldürmek istediğini söyledi. Saldırgan ayrıca yalnız hareket ettiğini ve hiçbir örgütle bağlantısı olmadığını da iddia etti. Dallas Emniyet Müdürü David Brown, saldırganın yanındaki patlayıcıyı etkisiz hale getirmek için, bomba yüklü bir robotun gönderildiğini ve saldırganın da öldüğünü açıkladı.

Saldırgan tek başına hareket ettiğini söylese de, Brown, soruşturmaya göre bu saldırının planlı, iyi hesaplanmış ve birden fazla kişiyle yapılmış olduğunu açıkladı. Dallas Polis Şefi, “Tüm saldırganlar adalete teslim edilinceye kadar çalışacağız” dedi.

Öldürülen eylemci, olayın yaşandığı bölgede bombaların olduğunu da öne sürdü. Şüpheli bir paket bomba imha uzmanlarınca etkisiz hale getirildi. Bölgede henüz bir patlayıcı bulunamadı.

Yetkililer, saldırıda birden fazla keskin nişancının olduğunu söyledi ancak toplamda kaç kişinin saldırıya müdahil olduğu açıklanmadı. Şüphelilerden biri kadın. Sorgulanan diğer iki şüpheli ise kamuflaj çantalarıyla görüldüğü için polise takıldı. Polisin saldırıdan hemen sonra dağıttığı fotoğraftaki silahlı kişi ise teslim oldu ve saldırıyla ilgisi olmadığını savundu.

Dallas’ın merkezindeki bazı yollar ve yerler Cuma günü de polis çemberi altındaydı. Olay yeri inceleme ekipleri araştırmalarını sürdürüyor. Dallas saldırısı, 11 Eylül 2001’den bu yana en çok polisin hayatını kaybettiği saldırı oldu.

Bir diğer haber kanalı ABC News de benzer bir yaklaşımla dünün, polisler için en kanlı günlerden biri olduğunu vurgulayarak, "Dallas toplu saldırısı, 11 Eylül'den bu yana polisler için en ölümcül gün" başlığını kullandı.

SİYAH GÜCÜ ÖRGÜTÜ: ‘ESERİMİZİ BEĞENDİNİZ Mİ?'

Saldırıyı ‘Black Power Political Organization' (Siyah Gücü Siyasi Örgütü) adlı bir grubun üstlendiği de iddialar arasında. Amerikan basınına göre, örgüt Facebook'ta yayımladığı mesajda “#Siyahgücü! #Siyahşövalyeler! Keskin nişancı suikastçılar, beş polis memurunu indirdi! Gelecek günlerde daha fazlası suikasta uğrayacak. Suikastçılarımızın eserini beğendiniz mi? Kendi suikast tüfeğinizi alıp dünya genelinde baskıya karşı savaşan binlerce keskin nişancı arasına katılın” ifadelerinuin yer aldığı bir bildiri yayınladı.

ABD BASINI : BU BİR İÇ SAVAŞ!

ABD'nin yakın tarihinde polisleri hedef alan en büyük çaplı saldırı olarak kayıtlara giren keskin nişancı saldırısı, Amerikan medyasında çarpıcı ifadelerle geniş yer buldu.

Washington Post gazetesi, polislere yapılan saldırı haberinde “pusu” kelimesini kullandı. Washington Post, “Dallas'taki pusuda 5 polis öldürüldü, 7 polis yaralandı” başlığıyla sunduğu haberde, ABD’de polis şiddetini protesto gösterilerinde polislere pusu kurulduğuna yer verdi.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Mepa News, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Her bir yorum 600 karakterle (boşluklu) sınırlıdır.