Darbe 03.00'te, Sıkıyönetim 06.00'da Başlayacaktı

Darbe 03.00'te, Sıkıyönetim 06.00'da Başlayacaktı

Deşifre olan plana göre darbeciler darbeyi saat gece 03.00'te başlatmayı ve 06.00'da sıkıyönetim ilan etmeyi planlıyordu.

Türkiye'yi sarsan askeri darbe girişiminin planlamasıyla ilgili ayrıntılar netleşmeye başladı. 15 Temmuz günü istihbarat alınması üzerine MİT Müsteşarı hakan Fidan’ın Genelkurmay Başkanlığı’na giderek toplantı yaptığı belirtiliyor. Deşifre olan plana göre darbeciler darbeyi saat gece 03.00'te başlatmayı ve 06.00'da sıkıyönetim ilan etmeyi planlıyordu.

CNN TÜRK Ankara Temsilcisi Hande Fırat'ın verdiği bilgiye göre MİT, darbe girişimiyle ilgili ilk istihbarata saat 16.00'da ulaştı. İstihbarat sonrasında yaşananlar şu şekilde:

Kayıtlara 15 Temmuz darbe girişimi olarak geçen olayla ilgili ilk istihbaratı saat 16.00'da alan MİT, hemen harekete geçti.

MİT Müsteşarı Hakan Fidan, Genelkurmay İkinci Başkanı Orgeneral Yaşar Güler'le temasa geçip durumla ilgili bilgilendirme yaptı.

Saat 17.30'da, MİT'ten bir heyet Genelkurmay Karargahı'na giderek ellerindeki ayrıntılı bilgileri paylaştı.

Bundan yarım saat sonra durumun oldukça ciddi olduğu anlaşıldı ve Genelkurmay Karargahı'nda bir toplantı düzenlendi.

30 DAKİKA SÜREN TOPLANTI

30 dakika süren toplantıya Genelkurmay Başkanı Hulusi Akar, Genelkurmay İkinci Başkanı Yaşar Güler, Kara Kuvvetleri Komutanı Salih Zeki Çolak ve MİT Müsteşarı Hakan Fidan katıldı.

Bu gizli toplantının sonunda bir dizi karar alındı ve kararlar Genelkurmay Başkanı'nın imzasıyla tüm birliklere talimat olarak gönderildi

Bu talimatlar şöyleydi:

- Tüm hava sahası uçuşlara kapatılacak.

- Askeri uçaklar hiçbir şekilde havalanmayacak.

- Birlik hareketliliği yasaklanacak.

- Tank hareketliliği yasaklanacak.

- Kara Havacılık Okulu'ndaki faaliyetlerin denetlenmesi için Kara Kuvvetleri Komutanı bu noktaya gidecek.

Ancak artık darbe planı deşifre olmuştu. Darbeyi saat gece 03.00'te başlatmayı ve 06.00'da sıkıyönetim ilan etmeyi planlayan darbeci subaylar da bu sebeple girişimlerini öne çekti.

Türkiye'yi sarsan süreç de bu şekilde başlamış oldu.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Mepa News, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Her bir yorum 600 karakterle (boşluklu) sınırlıdır.