1. HABERLER

  2. TÜRKİYE

  3. Darbe Girişiminde Gözaltı Sayısı 35 Bini Geçti
Darbe Girişiminde Gözaltı Sayısı 35 Bini Geçti

Darbe Girişiminde Gözaltı Sayısı 35 Bini Geçti

Türkiye'de darbe soruşturuması kapsamında 35 binden fazla kişinin gözaltına alındığı, bunlardan 11 bin 600 kadarının serbest bırakıldığı açıklandı.

A+A-

Reuters haber ajansının hükümet çevrelerine dayandırdığı haberine göre, Türkiye'de darbe soruşturması çerçevesinde geçici olarak gözaltına alınanların sayısı 35 bini aştı. Yaklaşık 17 bin 740 kişi hakkında tutuklama kararı çıkartıldığı ve cezaevinde tutulduğu bildirildi. 11 bin 600 kişinin serbest bırakıldığı, 5 bin 685 kişinin ise ifadesine başvurulmak üzere gözaltında tutulduğu kaydedildi.

Darbe girişimi sonrası yürürlüğe giren Olağanüstü Hal (OHAL) uygulaması uyarınca gözaltına alınanlar 30 gün boyunca gözaltında tutulabiliyor.

"İşimiz daha bitmedi"

15 Temmuz darbe girişiminin sorumlu olarak Gülen Örgütü'nü gören hükümet, darbe girişimi sonrası 'temizlik harekatına' başlanacağını açıklamıştı. Başbakan Binali Yıldırım, askeri darbe girişiminin orduya mal edilemeyeceğini belirterek "Ancak işimiz bitmedi. Bundan sonra temizlik harekatını süratle yapacağız" demişti.

15 Temmuz sonrasındaki süreçte aralarında askerlerin de bulunduğu binlerce kişi gözaltına alınırken kamu kurumlarında görevli çok sayıda kişi de Gülen Örgütü ile bağlantılı olduğu iddiasıyla açığa alındı.

Gülen'in iadesi isteniyor

Türk hükümeti, ABD'nin Pensilvanya eyaletinde yaşayan Gülen cemaati liderini iadesi için de girişimde bulundu ve ABD'ye iade ile bağlantılı olarak dört dosya gönderdi. Ancak ABD'li yetkililer şu ana kadar yapılan incelemelerde elde edilen bulguların iade için yeterli olmadığını açıkladı.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Mepa News, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Her bir yorum 600 karakterle (boşluklu) sınırlıdır.