1. HABERLER

  2. AVRUPA

  3. "Davos'ta tesisatçı kılığında iki Rus ajan yakalandı"
"Davos'ta tesisatçı kılığında iki Rus ajan yakalandı"

"Davos'ta tesisatçı kılığında iki Rus ajan yakalandı"

Geçtiğimiz yaz Davos kentinde tesisatçı kılığına girmiş iki Rus casusun yakalandığını öne sürüldü.

Mepa News | Haber Merkezi
A+A-

Son yıllarda Rusya ile ilgili ortaya atılan casusluk iddialarına bir yenisi eklendi. Tesisatçı kılığına girmiş iki Rus casusun, geçtiğimiz yaz İsviçre’nin Davos kasabasında yakalandığı ve diplomatik pasaportlarını gösterdikten sonra ülkelerine döndüğü öne sürüldü.

Davos’taki Dünya Ekonomik Forumu’nun başladığı gün Tages-Anzeiger isimli İsviçre gazetesi tarafından ortaya atılan iddiaya göre, İsviçre polisi geçtiğimiz ağustos ayında iki Rus tesisatçıya kimlik sordu. Bu, aslında rutin bir kimlik kontrolüydü. Ancak tesisatçılar diplomatik pasaportlarını gösterdi. Sonrasında da İsviçre’yi terk etti.

Duvar'ın haberine göre, gazetenin ‘Rus casusluk operasyonu’ olarak sunduğu habere, İsviçre polisinden teyit gelmedi. Reuters ajansının görüştüğü polis sözcüsü, Davos’ta iki Rusya vatandaşının kimlik kontrolünde diplomatik pasaportlarını gösterdiğini söylese de, bu kişilerin ‘tesisatçı kılığına girmiş casuslar’ olduğu iddiasını doğrulamadı.

İsviçre’nin başkenti Bern’deki Rusya Büyükelçiliği’yse casusluk ve tesisatçı kılığı iddiasını reddederek, “Diplomatik pasaportlar, işçilere değil üst düzey yetkililere verilir” açıklaması yaptı

twtcanli.jpg

HABERE YORUM KAT

UYARI: Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Mepa News, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Her bir yorum 600 karakterle (boşluklu) sınırlıdır.
İlgili Haberler