Deraya'yı Terk Eden İlk Grup Hama'ya Ulaştı

Deraya'yı Terk Eden İlk Grup Hama'ya Ulaştı

Rejimle muhalifler arasındaki müzakereler sonucunda Deraya'dan çıkan ilk grup Hama'nın kuzey kırsalına ulaştı.

Suriye'nin başkenti Şam'ın kırsalında rejimin kuşatması altındaki Deraya'da Beşşar Esed rejimi ile muhalifler arasındaki müzakerelerin ardından dün ilçeden çıkan ilk muhalif grup Hama'nın kuzey kırsalına ulaştı.

Aileleriyle birlikte Suriye Kızılayı'na ait araçlarla bölgeden çıkan 285 muhalif, Hama'nın kuzeyindeki Kaletu'l Madik beldesine ulaştı. Muhalifler burada belde haklı tarafından karşılandı.

Esed rejimi ile silahlı ve sivil muhalifler arasında geçen günlerde yapılan görüşmelerde, Deraya sakinlerinin ilçeden çıkması yönünde uzlaşılmıştı.

Kentten dün çıkan grubun bir kısmı Batı Guta bölgesine diğer grup ise İdlib'e yönlendirilmişti.

Deraya'yı terk edecek silahlı muhalifler ise ağır silahlarını rejime teslim ettikten sonra hafif silahlarla İdlib'e geçecek.

Şam kırsalındaki Deraya, 4 yıldır rejim kuşatması altındaydı. Deraya'ya 4 yıl aradan sonra geçen haziran ayında ilk defa insani yardım girmişti.

Kesintisiz hava saldırılarına ve varil bombalarına maruz kalan ilçedeki binaların ve altyapının yüzde 90'ı hasar görmüş, halkın yüzde 80'i göç etmişti.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Mepa News, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Her bir yorum 600 karakterle (boşluklu) sınırlıdır.