1. HABERLER

  2. AMERİKA

  3. Dev silah şirketiyle bağlantılı Mark Esper ABD Savunma Bakanlığı görevine getirildi
Dev silah şirketiyle bağlantılı Mark Esper ABD Savunma Bakanlığı görevine getirildi

Dev silah şirketiyle bağlantılı Mark Esper ABD Savunma Bakanlığı görevine getirildi

Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Senatosu, Başkan Donald Trump'ın Savunma Bakanlığı için aday gösterdiği Mark Esper’e onay verdi.

A+A-

Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Senatosu, Başkan Donald Trump'ın Savunma Bakanlığı için aday gösterdiği Mark Esper’e onay verdi. Esper'in adaylığı 8 ‘hayır’ oyuna karşı 90 ‘evet’le kabul edildi.

Söz konusu sekiz 'hayır' oyunun dördü, 2020 Başkanlık seçimlerinin Demokrat aday adayları Cory Booker, Kirsten Gillibrand, Kamala Harris ve Amy Klobuchar’dan geldi.

Esper’in adaylığı, Demokrat senatör Elizabeth Warren tarafından, ABD’nin üçüncü en büyük silah üreticisi Raytheon şirketi ile olan bağı nedeniyle sert eleştirilerin hedefindeydi.

Esper eski bir asker olmasının yanı sıra eski bir silah endüstrisi lobicisi. Mark Esper ayrıca, dönemin ABD Başkanı George W. Bush zamanında Pentagon’da görev yaptı.

ABD'nin eski Savunma Bakanı James Mattis'in istifa etmesinin ardından Patrick Shanahan, yaklaşık 7 ay boyunca bakanlık görevini vekaleten yürütmüştü.

Trump, 18 Haziran'da Shanahan'ın "savunma bakanı adaylığından geri çekildiğini" duyurmuş, Shanahan ise kararın "ailevi sebeplerle" ilgili olduğunu açıklamıştı.

twtbanner-001.jpg

HABERE YORUM KAT

UYARI: Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Mepa News, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Her bir yorum 600 karakterle (boşluklu) sınırlıdır.
İlgili Haberler