1. HABERLER

  2. ORTADOĞU

  3. Dışişleri Bakanlığı'ndan ateşkes ile ilgili açıklama
Dışişleri Bakanlığı'ndan ateşkes ile ilgili açıklama

Dışişleri Bakanlığı'ndan ateşkes ile ilgili açıklama

Dışişleri Bakanlığı, ABD ve Rusya’nın Suriye’de anlaşmaya varmasını memnuniyetle karşıladıklarını açıkladı.

A+A-

Dışişleri Bakanlığı, ABD ile Rusya’nin Suriye'de ateşkes konusunda anlaşmasıyla ilgili açıkama yaptı. Açıklamanın tam metni ise şöyle:

"ABD ve RF arasında müzakereleri bir süredir devam eden ve Suriye'de kapsamlı bir çatışmasızlık ortamı tesis edilmesine, insani yardımların ihtiyaç sahiplerine daha kolay eriştirilmesine yönelik düzenlemeler içerdiği açıklanan mutabakatı memnuniyetle karşılıyoruz. 

Kurban Bayramı'nın ilk günü itibariyle yürürlüğe girmesi planlanan bu mutabakatın başarılı biçimde uygulanması, bu çerçevede başta Halep olmak üzere, Suriye'nin genelindeki çatışmaların durması ve muhtaç durumdaki insanlara bir an önce yardım ulaştırılması büyük önem taşımaktadır. 

Sayın Cumhurbaşkanımız, özellikle G-20 Zirvesi vesilesiyle Çin'de görüştüğü ABD Başkanı Obama'ya, hem Çin'de hem daha sonra telefonda görüştüğü RF Devlet Başkanı Putin'e, Sayın Bakanımız da yürüttüğü telefon diplomasisiyle sözkonusu düzenlemelerin Kurban Bayramına yetiştirilmesi, düzenlemelerin kapsamlı olması ve Halep'in tamamına erişim sağlanması yönünde telkinlerde bulunmuşlar, sürecin yakın takipçisi olmuşlardır. 

Halep'e ülkemizden de BM aracılığıyla insani yardım ulaştırılmasına yönelik hazırlıklar yapılmaktadır. 

Türkiye, Halep'te ve Suriye'nin diğer bölgelerindeki insanların sıkıntılarının azaltılması, çatışmasızlık durumunun etkin biçimde uygulanması ve bu yeni durumun siyasi çözüm doğrultusundaki çabalara da olumlu yansıması yolundaki gayretlerini sürdürecektir."

HABERE YORUM KAT

UYARI: Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Mepa News, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Her bir yorum 600 karakterle (boşluklu) sınırlıdır.