1. HABERLER

  2. AVRUPA

  3. Diyanet İşleri Başkanı'ndan Papa'ya İslamofobi çağrısı
Diyanet İşleri Başkanı'ndan Papa'ya İslamofobi çağrısı

Diyanet İşleri Başkanı'ndan Papa'ya İslamofobi çağrısı

Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez, kilise mensuplarını ve Papa'yı İslamofobi'ye karşı çıkmaya çağırdı.

A+A-

Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez, Türkiye Diyanet Vakfı tarafından Haliç Kongre Merkezi'nde bu yıl üçüncüsü düzenlenen Uluslararası İyilik Ödülleri töreninde yaptığı konuşmada, ödül alacak iyilik kahramanlarıyla birlikte yükseltecekleri iyiliklerin, başta Hollanda olmak üzere, batı muhitlerinde akıl tutulmasına yol açan İslamofobik nefretlerin doğurduğu bütün kötülüklerin ortadan kalkmasına vesile olmasını diledi.

"TÜM DİN ADAMLARINI İSLAMOFOBİK NEFRETE KARŞI SES VERMEYE DAVET EDİYORUM"

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Betül Sayan Kaya'nın Hollanda'da maruz kaldığı tutumu hukuksuzluk ve nezaketsizlik olarak niteleyen Görmez, şöyle devam etti:

"Bunu, bir din gönüllüsü olarak reddediyorum. Daha dün aynı hukuksuzluk, 40 yıldır yurt dışındaki millet varlığımızın dini ve manevi hayatına hizmet eden, her biri aynı zamanda birer barış elçisi olarak birlikte yaşama ahlak ve hukukundan taviz vermeyen din gönüllülerimize karşı yapıldı. Akla hayale gelmeyecek yalan ve iftiralarla casus ilan edilip evlerine baskınlar düzenlendi. Daha birkaç yıl önce bu nefrete öncülük yapan siyasetçi, 'eğer İslam Peygamberi hayatta olsa, Hollanda’dan vize istese vermezdim' diyecek kadar ileri giden bu insanlara, İslam’ın rahmet Peygamberinin insanlığa takdim ettiği rahmet eczanesinden nasip alarak şifayab olmasını yüce Allah’tan niyaz ediyorum. Buradan, bu iyilik salonundan, iyilik toplantısından, başta Papa Franciscus olmak üzere, batıdaki bütün din adamlarını, kilise mensuplarını İslamofobik kin, öfke ve nefrete karşı ses vermeye davet ediyorum."

Kaynak: Anadolu Ajansı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Hakaret içeren ve imla kurallarına dikkat edilmeden yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.