1. HABERLER

  2. AFRİKA

  3. Doğu Afrika'da 'petrol' gerilimi: Kenya Somali büyükelçisini geri çağırdı
Doğu Afrika'da 'petrol' gerilimi: Kenya Somali büyükelçisini geri çağırdı

Doğu Afrika'da 'petrol' gerilimi: Kenya Somali büyükelçisini geri çağırdı

Kenya ile Somali arasında tartışmalı sınırlar nedeniyle patlak veren kriz büyüyor.

Mepa News | Haber Merkezi
A+A-

Kenya ile Somali arasında tartışmalı sınırlar nedeniyle patlak veren kriz büyüyor.

Kenya, Somali büyükelçisi Lucas Tumbo'yu geri çağırarak, Somalili mevkidaşı Mohammed Muhamud Nur'un da Mogadişu'ya geri dönmesini talep etti. Söz konusu hamlenin, iki ülke arasındaki ilişkilerin daha da gerilmesine sebep olacağı tahmin ediliyor.

Somali ile Kenya arasında yaşanan anlaşmazlık, Somali'nin iki ülke arasındaki tartışmalı deniz bölgesindeki petrol ve doğalgaz alanları için Londra'da ihale yapmasıyla başladı. Kenya, kendilerine ait olduğunu öne sürdüğü bölgede Somali'nin tasarrufta bulunmasına şiddetle karşı çıkıyor.

İki ülke arasında tartışmalı olan karasularını kullanım hakkının kime ait olacağı bir süredir tartışmalı bir konu. Somali bölgede hak iddia ederken, Kenya "ne pahasına olursa olsun ülkesel bütünlüğünü koruyacağını" ifade ediyor.

Kenya, Somali'de Eş Şebab'a karşı önemli bir askeri etken. Kenya yönetimi, yaşanan gelişmelerin Mogadişu hükümetine karşı Eş Şebab'a verdiği desteği tehlikeye atabileceğini belirtiyor.

Kaynak: Mepa News

HABERE YORUM KAT

UYARI: Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Mepa News, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Her bir yorum 600 karakterle (boşluklu) sınırlıdır.
İlgili Haberler