1. EKONOMİ

  2. Dolar ve Euro'da son durum
Dolar ve Euro'da son durum

Dolar ve Euro'da son durum

Koronavirüs salgını ile alınan önlemler dünya ekonomisini olumsuz yönde etkilerken, döviz kurları da dalgalı bir döneme girdi.

A+A-

Mayıs ayında 7,26 seviyesini aşarak yeni rekor kıran ABD Doları/Türk Lirası kuru, SWAP beklentileri içerisinde yeniden 6,8 seviyelerine geriledi.

Türkiye'deki brüt döviz rezervleri konusu tartışmaları körüklüyor. Döviz ve altın işlemlerinde uygulanan vergi oranı ise 5 kat artarak binde 2’den yüzde 1’e çıkarıldı.

Döviz kurlarının ilerleyen süreçte nasıl değişeceği merak konusu olmayı sürdürürken Türkiye'de hükümet, ülkenin bu süreçte 'pozitif ayrışacağı'nı savunuyor. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, "Türkiye’yi dünyanın en büyük 10 ekonomisi arasına sokma hedefimize hiç olmadığımız kadar yakınız" açıklamasında bulunmuştu.

Buna karşın Covid-19 salgının ekonomide oluşturduğu etkinin beklenenden daha olumsuz olduğuna değinen IMF, Dünya Ekonomik Görünüm Raporu'nu "Benzeri olmayan bir kriz, belirsiz bir toparlanma" başlığıyla güncelledi.

Diğer yandan Amerikalı ekonomist Stephen Roach, ABD Doları'nın beklenenden daha yakın bir zaman içinde hızla değer kaybedebileceği uyarısını yaptı.

tg-003.jpg

HABERE YORUM KAT

UYARI: Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Mepa News, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Her bir yorum 600 karakterle (boşluklu) sınırlıdır.
İlgili Haberler