DSÖ: Kriz henüz zirve yapmış değil

DSÖ: Kriz henüz zirve yapmış değil

Dünya Sağlık Örgütü Avrupa temsilcisi koronavirüs salgınında önümüzdeki haftaların belirleyici olacağını söyledi.

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) Avrupa Bölgesi Direktörü Hans Kluge, internet üzerinden düzenlediği basın toplantısında Avrupa'da salgının durumuyla ilgili bilgiler verdi.

Kluge, bazı Avrupa ülkelerinde küçük de olsa olumlu gelişmeler olmasına rağmen Türkiye, Ukrayna, Belarus, İngiltere ve Rusya gibi ülkelerde koronavirüs vakalarında artış kaydedildiğini belirtti.

Önümüzdeki birkaç haftanın salgınla mücadelede belirleyici olacağını belirten Kluge, SARS-CoV-2 virüsünden en çok etkilenen İtalya, İspanya, Almanya ve İsviçre gibi ülkelerde olumlu gelişmeler yaşandığını da vurguladı.

Ancak virüsün yol açtığı Covid-19 hastalığına karşı hızlı bir zafer elde edilemeyeceğini dile getirmek gerektiğini vurgulayan Kluge, "Hata yapmayın: Bahar havasına rağmen hâlâ bir fırtınanın ortasındayız" ifadelerini kullandı.

Bazı bölgelerde yeni vaka sayılarında düşüş kaydedildiğini belirten Kluge, ancak bazı ülkelerde ise koronavirüs krizinin henüz zirve yapmadığına işaret etti.

Koronavirüs önlemlerinin nasıl ve hangi koşullarda adım adım gevşetileceği konusunda hükümetlerin, ilgili sağlık kurumlarının ve DSÖ'nün yanıt vermesi gerektiğini belirten Kluge, ancak normal hayata hızlı bir dönüş olmayacağının açık olduğunun da altını çizdi.

twtbanner-001.jpg

İlgili Haberler
Etiketler :
HABERE YORUM KAT
UYARI: Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Mepa News, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Her bir yorum 600 karakterle (boşluklu) sınırlıdır.