1. HABERLER

  2. AFGANİSTAN

  3. Dünya Bankası: Afganistan'a ait el konulan paranın yüzde 2.8'i serbest bırakılacak
Dünya Bankası: Afganistan'a ait el konulan paranın yüzde 2.8'i serbest bırakılacak

Dünya Bankası: Afganistan'a ait el konulan paranın yüzde 2.8'i serbest bırakılacak

Dünya Bankası, Afganistan'a ait olan ve el konulan 10 milyar dolardan 280 milyon doların serbest bırakılacağını açıkladı.

Mepa News | Haber Merkezi
A+A-

Dünya Bankası, uluslararası bağışçıların Afganistan için oluşturulan ancak dondurulan 'güven fonundan' Dünya Gıda Programı (WFP) ve UNICEF'e 'beslenme ve sağlık' alanlarını desteklemek için 280 milyon dolarlık bir meblağ aktarmayı kabul ettiğini bildirdi.

Euronews'in aktardığı habere göre, Taliban'ın Ağustos ortasında yönetimi ele geçirmesinin ardından dondurulan parasal varlıkların bir kısmı böylece serbest bırakılmış olacak.

Serbest bırakılan para, dondurulan 10 milyar doların yüzde 2.8'ine tekabül ediyor.

Dünya Bankası'dan yapılan açıklamada, banka yönetimindeki Afganistan Yeniden Yapılanma Güven Fonu'nun, gıda güvenliği ve beslenme ile ilgili operasyonları genişletmek için bu yıl içerisinde WFP'ye 180 milyon dolar kaynak aktaracağı belirtildi.

Ayrıca açıklamada, temel sağlık hizmetlerinin sağlanması için UNICEF'e 100 milyon dolar verileceği dile getirildi.

Uluslararası Para Fonu (IMF), Dünya Bankası ve ABD Merkez Bankası, Afganistan'ın uluslararası fonlara erişimini kesmişti.

Böylece Afgan devletine ait olan 10 milyar dolar dondurulmuştu.

twtbanner-001.jpg

HABERE YORUM KAT

UYARI: Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Mepa News, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Her bir yorum 600 karakterle (boşluklu) sınırlıdır.