1. HABERLER

  2. TÜRKİYE

  3. "Dünyada 10 milyon ölüme neden olacak"
"Dünyada 10 milyon ölüme neden olacak"

"Dünyada 10 milyon ölüme neden olacak"

Antibiyotik direncinden kaynaklanan hastalıkların 35 yıl içinde 10 milyon ölüme neden olacağı tahmin ediliyor.

A+A-

Dünya Sağlık Örgütü, Amerikan İlaç Dairesi (FDA) ve birçok ülkenin sağlık otoritesi tarafından çağın sorunu olarak gösterilen "antibiyotik direnci", insan sağlığını tehdit ediyor. 

Timetürk'te yer alan habere göre Ankara Üniversitesi Veteriner Fakültesi öğretim üyesi Prof. Dr. Ender Yarsan, "İnsanlarda olduğu gibi hayvanlarda da antibiyotiklerin reçetesiz satılmaması gerekiyor. Araştırmalar gösteriyor ki 2050'ye kadar antibiyotik direncinden kaynaklanacak hastalıklardan 10 milyon ölüm yaşanacak" diye konuştu.

Dünya ülkelerinin antibiyotik direnci ile ilgili mücadelenin yollarını aradığını belirten Prof. Dr. Yarsan, "Artık ilaçlar etkisiz kalıyor. Çok basit bir soğuk algınlığında bile artık tedaviler yapılamayacak ve ölümlere yol açacak" dedi.

ABD yasakladı

ABD'nin, tavuklarda kullanılan ve insana bulaşan bir antibiyotiği yasakladığına dikkat çeken Yarsan.  "Eczaneler artık insanlara reçetesiz antibiyotik veremiyor. Veteriner hekimliklerde de bu karar alınmalı ve uygulanmalı" dedi

HABERE YORUM KAT

UYARI: Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Mepa News, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Her bir yorum 600 karakterle (boşluklu) sınırlıdır.