1. HABERLER

  2. LATİN AMERİKA

  3. Dünyada cinayetlerin yüzde 39’u Latin Amerika'da işleniyor
Dünyada cinayetlerin yüzde 39’u Latin Amerika'da işleniyor

Dünyada cinayetlerin yüzde 39’u Latin Amerika'da işleniyor

Latin Amerika ve Karayipler, işlenen cinayetler açısında dünyanın en tehlikeli bölgesi ilan edildi.

A+A-

Amerikan Kalkınma Bankası (IDB) tarafından yapılan bir çalışmaya göre, dünyada cinayetlerin yüzde 39’u Latin Amerika ve Karayipler’de işleniyor.

Son 20 yıl içinde bu bölgede 2,5 milyon cinayet işlendi ve bu cinayetlerin yüzde 75’inde ateşli silahlar kullanıldı.

Hırsızlık oranı da çok yüksek

Cinayet dışında, hırsızlık oranında da bu bölge, dünyada ilk sırada geliyor. Dünyanın diğer bölgeleriyle kıyaslandığında bu bölgedeki ortalama hırsızlık neredeyse üç misli daha fazla. Yine dünyanın en tehlikeli 50 kenti içinde 41’i bu bölgede yer alıyor.

Bu bölgede dünya nüfusunun yüzde 9’u yaşarken, ölümlerin yüzde 52’si cinayet sonucu gerçekleşiyor.

Venezüella’nın Karakas, Meksika’nın Acapulco, El Salvador'un San Salvador ve Honduras’ın San Pedro Sula kentleri dünyanın en tehlikeli başkentleri arasında ilk sırada geliyor.

İşlenen cinayetler cezasız kalıyor

Amerikan Kalkınma Bankası araştırmasını ilginç bir sonucu ise bu bölgelerde son dönemde ekonomik ve sosyal alanda gözle görülebilir bir kalkınma yaşansa bile, şiddetin azalmaması ve tam tersine artması.

Cinayetleri işleyenlerin tespit edilip cezalandırılamaması da, şiddetin artmasındaki en büyük nedenler arasında gösteriliyor.

Bölgede 100 cinayet içinde sadece 20’sinin failleri bulunup, cezalandırılıyor. Dünyanın diğer bölgelerinde bu oran yüzde 43.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Mepa News, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Her bir yorum 600 karakterle (boşluklu) sınırlıdır.
İlgili Haberler