1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. Dünyanın en zenginleri daha da zengin oldu
Dünyanın en zenginleri daha da zengin oldu

Dünyanın en zenginleri daha da zengin oldu

Dünyada milyarderlerin toplam serveti 2017'de yüzde 19 artarak 8,9 trilyon dolara ulaştı.

Deutsche Welle
A+A-

Dünya genelinde milyarderlerin toplam servetinin 2017 yılında yüzde 19 oranında tarihi bir artış göstererek 8,9 trilyon dolar seviyesine ulaştığı açıklandı.

İsviçre Bankası USB ve denetim şirketi PwC tarafından hazırlanan ve Cuma günü açıklanan "Billionaire Insights 2017" adlı rapora göre geçtiğimiz yıl 199 kişi milyarderler sınıfına girerken, toplam milyarder sayısı 2 bin 158'e yükseldi.

"2017'de Çin'den her hafta iki milyarder çıktı"

Çin, geçtiğimiz yıl kaydedilen tarihi artışın tetikleyici faktörü oldu. Milyarder sayısının 2017 yılında 318'den 373'e yükseldiği ülkede milyarderlerin sahip olduğu toplam servet yüzde 39 artış göstererek 1.12 trilyon dolara ulaştı. 

Milyarderlerin çoğunluğu teknoloji ve perakende satış sektöründe faaliyet gösteriyor.

UBS Küresel Servet Yönetimi'nden Josef Stadler "Geçtiğimiz 10 yılda Çinli milyarderler dünyanın en geniş ve en başarılı şirketlerini oluşturarak yaşam standartlarını yükselttiler" yorumunda bulundu.

Asya'nın özellikle Çin'in Şenzen bölgesinden çıkan yeni milyarderleri Amerika'nın teknoloji alanındaki ağırlığına meydan okuyor. Rapora göre 2017'de Çin start-up'lara ayrılan girişim sermayesi fonunun ABD seviyesine çıkardı. Yapay zekaya ilişkin patent başvuruları Amerika kıtasındakinin dört katına çıkarken, blockchain ve kripto ile ilgili patent başvuruları ise üç kat daha fazla oldu.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Mepa News, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Her bir yorum 600 karakterle (boşluklu) sınırlıdır.
2 Yorum
İlgili Haberler