1. ÇATIŞMA BÜLTENİ

  2. YAKIN PLAN

  3. Dünyanın önde gelen 10 özel askeri birimi
Dünyanın önde gelen 10 özel askeri birimi

Dünyanın önde gelen 10 özel askeri birimi

Dünya ordularının özel askeri birimleri birçok açıdan öne çıkan özellikleri ve zorlu eğitimleri ile anılıyor.

Mepa News | Çatışma Bülteni
A+A-

Polonya-GROM

GROM'un açılımı Group for Operational Maneuvering Response, yani Operasyonel Manevra Müdahale Grubu. Grom aynı zamanda Lehçe'de gök gürültüsü anlamına geliyor. Grubun kökleri, 2. Dünya Savaşı'nda İngiltere'de, sürgündeki Polonyalılar tarafından İngiliz ortaklığıyla kurulan "the Silent Unseen" adlı özel askeri birliğe dayanıyor.

1990 yılında GROM, bölgedeki Yahudilerin İsrail'e girmesi için düzenlenen "Operation Bridge" ardından teşkil edildi ancak kuruluşu ilk defa 1994 yılında Haiti'deki "Operation Restore Democracy" ardından ilan edildi.

GROM bünyesinde yer almak isteyen adaylar psikolojik ve fiziksel birçok dayanıklılık testini geçmek zorunda. Sahadaki oldukça zorlayıcı bu testler neticesinde görece olarak zayıf görülen adaylar eleniyor. Bu birime mensup askerler "anti-terör", özel harekat, kurbağa adamlık, keskin nişancılık ve paraşütle indirme gibi birçok farklı eğitime tabi tutuluyor. Aynı zamanda GROM personeli sıhhiye eğitimi de alıyor. Polonya özel kuvvetleri Afganistan ve Irak gibi bölgelerde de faaliyet gösterdi.

Haberin Devamı 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Hakaret içeren ve imla kurallarına dikkat edilmeden yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
8 Yorum