1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. Ekonomi yazarı Şeref Oğuz: Vatandaş yoksulluğu kemiklerinde hissedecek
Ekonomi yazarı Şeref Oğuz: Vatandaş yoksulluğu kemiklerinde hissedecek

Ekonomi yazarı Şeref Oğuz: Vatandaş yoksulluğu kemiklerinde hissedecek

Ekonomi yazarı Şeref Oğuz, Türkiye'nin sonraki süreçte hiperenflasyona doğru yol almaya başladığını söyledi.

Mepa News | Haber Merkezi
A+A-

Ekonomi yazarı Şeref Oğuz, Türkiye'nin sonraki süreçte hiperenflasyona doğru yol almaya başladığını söyledi. Oğuz'a göre, faiz indirimi yapan Merkez Bankası bir hata yapmadı, politikasını değiştirdi.

Şeref Oğuz'un ekonomiye dair verdiği demeçten öne çıkanlar şunlar:

"Faiz şu anda siyaset alanında ve seçim eonomisine doğru giden Türkiye'de tamamen politika enstrümanı haline gelmiştir. Ve Türkiye hiperenflasyona doğru yol almaya başladı. Çünkü şu anda birinci sıkıntı enflasyondur ve kur geçişkenliğiyle beraber kur sarmalı yukarıya doğru gidecektir."

"Merkez bankası bir hata yapmadı, politika değiştirdi. Politika şudur, bize büyüme lazım, bize ihracat lazım, bize işsizliği aşağı çekecek politikalar lazım. Bunun da bizim bulabildiğimiz yolu, tırnak içinde söylüyorum, büyümeyi destekleyecek adımlar atmak."

"Vatandaş yoksulluğu kemiklerinde hissedecek"

"Yüksek enflasyon bir ülkeye hezimetle bitmiş meydan savaşından daha büyük zarar vermiştir. Vatandaş yoksulluğu kemiklerinde hissedecek, her şeyin fiyatı artacak. Buradan çıkışın yolu kısa vadede yoktur. Daha önce de olduğu gibi bedel ödenecektir."

"Bedel ödenecek"

"Ancak seçim ekonomisinin de yıkıcı etkileri geçtikten sonra kim gelecekse o iktidarın elinde bunu düzeltecek çok acı tedbirler olacaktır. Tıpkı 2001'de ödediğimiz bedel gibi bir bedel ödeyerek ancak buradan çıkabileceğiz. Çünkü ortada yenmiş bir yemek, bir balo vardır. Bu balonun finansmanını yapabilmek için evdeki gümüşleri satmanın zamanı gelecektir.

uygulamabanner.jpg

HABERE YORUM KAT

UYARI: Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Mepa News, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Her bir yorum 600 karakterle (boşluklu) sınırlıdır.