1. HABERLER

  2. TÜRKİYE

  3. El Bab takviyesi: 500 komando ve 1400 muhalif bölgeye gönderildi
El Bab takviyesi: 500 komando ve 1400 muhalif bölgeye gönderildi

El Bab takviyesi: 500 komando ve 1400 muhalif bölgeye gönderildi

Kayseri 1. Komando Tugayı'ndan en az 500 askerden oluşan bir grup ve 1400 muhalifin daha bölgeye sevk edildiği öğrenildi

A+A-

Fırat Kalkanı Harekâtı kapsamında Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) ve desteklediği muhalifler ile Suriye'nin Bab ilçesine yönelik düzenlenen operasyon devam ediyor. El Bab'da bulunan Kayseri 1. Komando Tugayı'ndan en az 500 askerden oluşan bir grubun daha bölgeye gönderildiği öğrenildi. Buna ek olarak, Halep'ten tahliye edilen 1400 muhalif de Bab'a geldi.

PYD, Afrin ile Menbic arasındaki El-Bab bölgesini de ele geçirmeyi arzuluyordu. TSK başlattığı operasyon ile IŞİD'in elindeki toprakları ele geçirerek, PYD'nin kantonları birleştirme planının önüne geçmek istiyor.

FIRAT KALKANI, PYD-ABD İLİŞKİLERİNİ DE ETKİLEDİ

Türkiye'nin ABD’ye rağmen izlediği strateji, ABD ve YPG arasındaki işbirliğini de olumsuz etkiledi. Türkiye’nin El-Bab operasyonlarının nasıl bir sonuç doğurduğunu geçtiğimiz hafta AFP’ye konuşan üst düzey bir Pentagon yetkilisi açıklamıştı. Yetkili “PKK/PYD'nin en büyük endişesi, TSK'nın saldırı tehdidi” ifadesini kullanmıştı.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Mepa News, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Her bir yorum 600 karakterle (boşluklu) sınırlıdır.