1. HABERLER

  2. ORTADOĞU

  3. El Kaide lideri Zevahiri'nin 'düşmana karşı birleşmeliyiz' sözü ABD'yi endişelendirdi
El Kaide lideri Zevahiri'nin 'düşmana karşı birleşmeliyiz' sözü ABD'yi endişelendirdi

El Kaide lideri Zevahiri'nin 'düşmana karşı birleşmeliyiz' sözü ABD'yi endişelendirdi

ABD Başkanı Donald Trump’ın Suriye’den ABD askerlerini çekme kararının ardından IŞİD konusunda endişelerin arttığı bir ortamda, El Kaide lideri Eymen ez-Zevahiri’nin açıklamaları gündemi hareketlendirdi.

A+A-

ABD Başkanı Donald Trump’ın Suriye’den ABD askerlerini çekme kararının ardından IŞİD konusunda endişelerin arttığı bir ortamda, El Kaide lideri Eymen ez-Zevahiri’nin açıklamaları gündemi hareketlendirdi.

CNN televizyonu Cuma günü üst düzey bir ABD’li yetkilinin sözlerini yayınladı. Yetkili “Zevahiri’nin ‘düşmana karşı birleşmeliyiz’ sözü, ilk bakışta alışıldık bir söylem gibi görünebilir ancak askeri istihbarat, videonun yayınlanma zamanına dikkat çekiyor” dedi. Yetkili, geçen hafta yayımlanan Zevahiri’nin sözlerinin El Kaide liderlerinin ağlarıyla irtibat kurarak ve Avrupa’da yapılacak saldırılara ilham vermeyi amaçladığını söyledi.

CNN, örgütün kurucusu Usame bin Ladin’in 8 sene önce öldürüldükten sonra Zevahiri’nin örgüt içinde uluslararası bir simge konumunu sürdürdüğüne dikkat çekti. Taraftarları 11 Eylül saldırılarının düzenleyicisi Usame bin Ladin ve Zevahiri’yi El Kaide’nin lideri olarak görürken istihbarat yetkilileri Zevahiri’nin genç nesil için de ilham kaynağı olabileceğini belirtiyor.

Bir istihbarat yetkilisi CNN’e yaptığı açıklamada, “Öyle görünüyor ki, grup liderliği ve kontrolü artık çok güçlü. Artık eskisi kadar önem verilmeyen medya kolunun da dikkate alındığı görülüyor” diyerek, Zevahiri’nin açıklamalarının geniş çapta etki yarattığını ifade etti.

İstihbarat yetkilileri El Kaide’nin düzenlediği saldırıların nispeten yerel ve küçük saldırılar olmasına rağmen bu durumun değişebileceğini ifade etti.

Geçen hafta CIA’nın Kongre’ye sunduğu raporda, küresel terör ağının terörle mücadelede gelecek yılın sonuna kadar bir zorluk oluşturacağı konusunda çeşitli uyarıda bulunuldu. Örgüt, Afrika, Ortadoğu ve Güney Asya’da güvenli sığınak ve finansal kaynaklar bulmak için çalışmalarına devam ediyor.

CNN, ABD yetkililerine, El Kaide'yle mücadelede Pakistan’ın kilit bir faktör olmaya devam ettiğini ve örgütün Pakistan’daki liderlerinin ortadan kaybolmasına ilişkin şüpheler bulunduğunu belirtti.

Geçtiğimiz hafta, Merkez Komutanlığı Komutanı General Joseph Fultel Kongre’de yaptığı konuşmada, "Pakistan, topraklarında bulunan El Kaide’nin güvenli sığınaklarına karşı somut bir önlem almamaya devam ediyor” dedi.

Komutan, Zevahiri’nin konuşmasındaki bazı noktalara odaklanırken, bu konuşmanın iyi ve dikkatlice yorumlanması gerektiğini belirtti. Zevahiri “Kurtuluş Yolu” adını verdiği konuşmasında, 2016 yılında El Kaide’den ayrılan Tahrir el Şam Heyeti'ne (HTŞ) yüklenmiş ve HTŞ’nin Suriye’de demokratik seçimlere katılarak yok olacağını söylemişti.

Zevahiri konuşmasında HTŞ için, “Suçlularla aynı masaya oturup onların aşağılık anlaşmalarını kabul edecekler mi? Daha sonra da çürük demokrasi oyununa mı girecekler?” Zevahiri, Arap devletlerinde bulunan Müslüman Kardeşler örgütüne de yüklenerek Arap Baharı’nın çökmesinde etken olduklarını söylerken DEAŞ’a da ‘El Kaide’nin planlarını imha ettikleri için’ yüklendi.

Etiketler : , , ,

HABERE YORUM KAT

UYARI: Hakaret içeren ve imla kurallarına dikkat edilmeden yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
İlgili Haberler