"El kaldırıp indirmekle rejim değişmez"

"El kaldırıp indirmekle rejim değişmez"

CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu, "Cumhuriyet'in kuruluşu el kaldırıp indirmeyle olmadı" dedi.

Hemşehri dernek ve federasyonlarının, Ankara Spor Salonu'nda ortaklaşa düzenlediği "Büyük Anadolu Buluşması"na katılarak konuşma yapan CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Türkiye'nin büyük sorunlar yaşadığını belirtti. Kılıçdaroğlu, herkesin kafasında kaygıların olduğunu, ülkeyi düşünen her vatandaşın "Ne olacak bu memleketin hali?" dediğini ifade etti. CHP lideri şöyle konuştu:

"Hiç kimse şundan endişe etmesin, Mustafa Kemal ve arkadaşları nasıl Anadolu'nun, Trakya'nın bağımsızlığı ve özgürlüğü için mücadele ettilerse ben dahil bütün arkadaşlarım, bütün Anadolu, Kuvayımilliye ruhuyla aynı mücadeleyi yeniden yapacağız. Sanıyorlar ki el kaldırıp indirmekle rejim değişecek. El kaldırıp indirmekle rejim değişmez. Bizim rejimimiz yani Cumhuriyet, yani Cumhuriyet'in kuruluşu el kaldırıp indirmeyle olmadı. Anadolu'nun, Trakya'nın sınırları birileri tarafından çizilmedi. Her metrekaresinde bu ülkenin insanlarının acısı, kanı, gözyaşı vardır, şehitlerimiz, gazilerimiz vardır, onlar bize yaşanacak bir Türkiye bıraktılar. Biz de evlatlarımıza, torunlarımıza yaşanacak bir Türkiye bırakacağız, bunun sözünü veriyoruz."

Kılıçdaroğlu, ekonomide kriz var diye "Yastık altındaki Dolarları bozdurun" çağrısının yapıldığını hatırlatarak, salonda kendisini dinleyen vatandaşlardan, yastığının altında Dolar saklayanların el kaldırmasını istedi. Kılıçdaroğlu, parmak kaldıranları sayarak, "2-3 kişi öyle mi? Siz, millette para mı bıraktınız Allah aşkına? Milletin çoluk çocuğu işsiz" dedi.

"Milletin cebinde Türk Lirası kalmadı"

Milletin aklıyla oynandığını savunan Kılıçdaroğlu, şunları söyledi:

"Eğer siz Dolar bozduracak adam arıyorsanız, o ayakkabı kutularına Dolar istif eden adamı bulacaksınız, ona söyleyeceksiniz. Hani telefon ediyordu ya 'Oğlum, Dolarları bozdurdun mu?' diyor. 'Hayır babacığım, daha az miktarda kaldı' diyor. 'Ne kadar kaldı?', '30-40 milyon avro kaldı.' Niye ona demiyorsun da 'Oğlum şu Dolarları, avroları bozdur.' diye, dönüp millete soruyorsun? Milletin cebinde bırak avroyu, Türk Lirası kalmadı. Çiftçiye bakın, alın terinin karşılığını almıyor. Esnafa bakın, doğru dürüst siftah yapamıyor. Sanayiciye, ihracatçıya bakın, herkes perişan vaziyette. Şimdi korkarım, ekonomik krizin faturasını da size çıkaracaklar, 'Niye paraları bozdurmadınız, ekonomik kriz geldi' diye. Aldıkları rüşveti bozdursalar vallahi ekonomideki kriz biter. Aldıkları rüşveti, yolsuzluğu, çaldıkları Dolarları, avroları bozdursalar Türkiye'de Dolar sorunu olmaz."

"Türkiye'de hep birlikte, bir arada kardeşçe yaşamak istiyoruz. Çok şey mi istiyoruz? Hayır" diyen CHP lideri Kılıçdaroğlu, özgür, aç ve açıkta kimsenin olmadığı, hapishanelerde gazetecilerin, akademisyenlerin ve öğretmenlerin bulunmadığı, gencecik askerlerin linç edilmediği, demokrasinin kökleştiği, kadın ve erkeğin eşit olduğu bir ülkede yaşamak istediklerini söyledi.

Kaynak: AA

HABERE YORUM KAT
UYARI: Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Mepa News, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Her bir yorum 600 karakterle (boşluklu) sınırlıdır.