1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. Elektrikli araçlara ÖTV zammı
Elektrikli araçlara ÖTV  zammı

Elektrikli araçlara ÖTV zammı

Elektrikli araçlarda özel tüketim vergisi (ÖTV) oranında zam kararı alındı.

Mepa News | Haber Merkezi
A+A-

Resmi Gazete'de yayımlanan Cumhurbaşkanlığı kararıyla 4760 sayılı Özel Tüketim Vergisi kanununa ekli II sayılı listede yer alan elektrikli araç tiplerinde farklı oranlarda ÖTV artışı yapıldı.

Buna göre özel tüketim vergisi (ÖTV) oranı motor gücü 85 kW'yi geçmeyen elektrikli araçlarda yüzde 3'ten yüzde 10'a, motor gücü 85 kW'yi geçen fakat 120 kW'yi geçmeyen elektrikli araçlarla yüzde 7'den yüzde 25'e, motor gücü 120 kW'yi geçen elektrikli araçlarda yüzde 15'ten yüzde 60'a yükseltildi.

Otomotiv Distribütörleri Derneği verilerine göre, Türkiye otomobil pazarında 2020'de 844 elektrikli araç satıldı. 2020'de elektrikli otomobil satışları yüzde 280,2 artış gösterdi. Elektrikli ve hibrit otomobillerin payı da yüzde 3,2'den yüzde 3,8'e yükseldi.

2019'da 222 adet elektrikli otomobil satışı gerçekleşmişti.

Dünyada pek çok ülke elektrikli araçlara teşvik amacıyla vergi oranları da dahil olmak üzere çeşitli teşviklerde bulunuyor.

Kaynak: Bloomberg HT, Mepa News

uygulamabanner.jpg

HABERE YORUM KAT

UYARI: Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Mepa News, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Her bir yorum 600 karakterle (boşluklu) sınırlıdır.