1. HABERLER

  2. BİLİM VE TEKNOLOJİ

  3. Elon Musk beyin çipini insanlarda denemeye başlıyor
Elon Musk beyin çipini insanlarda denemeye başlıyor

Elon Musk beyin çipini insanlarda denemeye başlıyor

Elon Musk’ın beyin çipi şirketi Neuralink, ilk insan deneyi için inceleme kurulundan onay aldı.

Mepa News | Haber Merkezi
A+A-

Neuralink'ten yapılan açıklamada, felçli hastalar üzerinde denenecek beyin implantı için hasta alımına başlama onayı alındığı bildirildi.

Açıklamada servikal omurilik yaralanması veya amiyotrofik lateral skleroz nedeniyle felç geçirenlerin çalışmaya katılabileceği ifade edildi. 

Yaklaşık 6 yıl sürecek çalışmanın nerede yapılacağı ve kaç katılımcıyı içereceği açıklanmadı. 

Çalışmada, beynin hareket etme kabiliyetini kontrol eden bölgesine cerrahi olarak bir beyin-bilgisayar arayüzü (BCI) implantı yerleştirmek için robot kullanılacak.

Neuralink, ilk hedeflerinin insanların yalnızca düşüncelerini kullanarak bir bilgisayar imlecini veya klavyeyi kontrol etmelerini sağlamak olduğunu belirtiyor.

FDA'nın kaç hastaya onay verdiği bilinmiyor

Reuters'a göre daha önce cihazını 10 hastaya implant etmek için onay almayı uman şirket, kurumun güvenlik endişelerini dile getirmesinin ardından ABD Gıda ve İlaç Dairesi (FDA) ile daha az sayıda hasta için pazarlık yapıyordu. 

FDA'nın nihayetinde kaç hastaya onay verdiği bilinmiyor.

Uzmanlara göre, cihazın insan kullanımı için güvenli olduğu kanıtlansa bile, girişimin ticari kullanım iznini alması potansiyel olarak uzun yıllar sürecek.

Kaynak: Euronews

tg-003.jpg

HABERE YORUM KAT

UYARI: Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Mepa News, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Her bir yorum 600 karakterle (boşluklu) sınırlıdır.
1 Yorum