1. HABERLER

  2. Erdoğan Artık 'Yaver' İstemiyor
Erdoğan Artık 'Yaver' İstemiyor

Erdoğan Artık 'Yaver' İstemiyor

Cumhurbaşkanı'nın Başyaveri Albay Ali Yazıcı’nın Gülen Örgütü'nde aktif rol oynadığı ortaya çıkınca, 'yaverlik' uygulamasının kaldırılması gündeme geldi.

A+A-

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı'nın Gülen Örgütü'nün darbe kalkışmasının ardından başlattığı soruşturma kapsamında gözaltına alınan Cumhurbaşkanı Başyaveri Albay Ali Yazıcı geçtiğimiz hafta tutuklandı.

Ortaya çıkan büyük hainliğin ardından ise yaverlik uygulamasının tamamen kaldırılması gündeme taşındı. Bu öneriyi Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın da desteklediği ve talimatı doğrultusunda adımlar atılacağı bildirildi.

Savunma Bakanı: Cumhurbaşkanı istemiyor

Yüksek Askeri Şura (YAŞ) kararlarının açıklanması ardından Milli Savunma Bakanı Fikri Işık, NTV canlı yayınında gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Bakan Işık, yaverlik uygulamasının kaldırılacağı yönündeki iddialara da açıklık getirdi. Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın yaver kullanmak istemediğini açıklayan Bakan Işık, "Bazen askeri törenlerde ihtiyaç oluyor ama asker askerlik işine odaklansın. Yaver olsun mu olmasın mı noktasına gelemedik. Muhafız Alayı da fiilen kapatıldı" ifadelerini kullandı.

Cumhurbaşkanlığı da açıklamıştı

Cumhurbaşkanlığı Başyaveri Ali Yazıcı'nın da darbe soruşturmaları kapsamında tutuklanmasının ardından Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, başyaverlik için adım atılabileceğini söylemişti.

Sadece Cumhurbaşkanlığı değil

Genelkurmay Başkanı Hulusi Akar'ın yaveri Yarbay Levent Türkkan'ın da darbe girişiminde rol oynadığı ortaya çıkmıştı.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Mepa News, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Her bir yorum 600 karakterle (boşluklu) sınırlıdır.