Erdoğan BM Genel Kurulu'nda konuştu: Dünya 5'ten büyüktür

Erdoğan BM Genel Kurulu'nda konuştu: Dünya 5'ten büyüktür

Twitter'daki #ErdoganVoiceofTheOppressed (Mazlumların sesi Erdoğan) etiketi, kısa sürede binlerce mesajla TT oldu.

Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, ABD'nin New York kentindeki 71. Birleşmiş Milletler (BM) Genel Kurulu’nda konuştu. Darbe girişimini hatırlatan Erdoğan, “Bu terör örgütü varlık gösterdiği 170 ülke için bir güvenlik tehdididir. Bu ülkelerin büyük bölümü bu yapılanmanın tehdidi altındadır. Bu kürsüden tüm dostlarımıza kendi güvenlikleri için ülkelerinin geleceği için FETÖ’ye karşı gerekli önlemleri almaları çağrısında bulunuyorum. Tecrübeyle sabittir ki FETÖ ile mücadele etmezseniz yarın çok geç olabilir” diyerek liderleri uyardı.

 

BM Genel Kurulu’ndaki konuşmasında Türkiye’nin Suriye’deki iç savaştan kaçan 2 milyon 700 bin kişiyi kabul ettiğini hatırlatan Erdoğan, “Suriye halkı zalim bir yönetimin, katil bir yönetimin ve terör örgütlerinin acımasız küresel ve bölgesel rekabetin şekillendirdiği savaşların pençesinde tükeniyor” şeklinde konuştu ve ‘bu süreçte uluslararası toplumun insani değerler sınavında sınıfta kaldığını’ söyledi. Türkiye'nin mülteciler için bugüne kadar 25 milyar dolar harcadığını belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, uluslararası desteğin düşük olmasını eleştirdi ve “Şu anda çatısı altında bulunduğumuz BM'den bize gelen destek 525 milyon dolardır. Başka? Başka herhangi bir şey yok. Peki, AB'den gelen bir şey var mı? Ne yazık ki AB de verdiği sözleri tutamamıştır. UNICEF'e sadece gönderdikleri 178 milyon dolardır, o kadar” dedi.

AB tarafından verilen sözler adeta unutuldu

Avrupa Birliği ile mülteci krizine karşı işbirliği içinde hareket ettiklerini belirten Erdoğan, imzalanan Geri Kabul Anlaşması sayesinde göçün büyük oranda kontrol altına alındığını ve ‘Türkiye’nin Avrupa Birliği ile olan mutabakatı çerçevesindeki taahhütlerini başarıyla yerine getirdiğini’ kaydetti. Türkiye Cumhurbaşkanı, Avrupa Birliği tarafından verilen sözlerin ise ‘adeta unutulduğunu' dile getirdi.

“Suriye'nin topraklarında gözümüz yoktur

‘Suriye'nin toprak bütünlüğünün ve siyasi birliğinin korunmasına en fazla önem veren ülkenin’ Türkiye olduğunu belirten Erdoğan, “Suriye'nin topraklarında gözümüz yoktur. Bütün mesele Suriye, Suriyelilerindir” dedi. Suriye ile 911 kilometre sınırı olan Türkiye’nin tehdit altında olduğunu dile getiren Cumhurbaşkanı Erdoğan, 24 Ağustos’ta Gaziantep’te düzenlenen terör saldırısından sonra Suriye’deki ‘ılımlı muhaliflerle birlikte olaya müdahale ettiklerini' ve Fırat Kalkanı Harekâtı sayesinde bölgenin ‘Terör koridoru olmaktan çıkıp, barış koridoru haline geldiğini’ söyledi. Erdoğan, “PKK, PYD terör örgütünün önceliğinin DEAŞ ile mücadele etmek olmadığı bu operasyonla birlikte açıkça ortaya çıktı” şeklinde konuştu.

Erdoğan konuşmasında İsrail ve Filistin sorununa da değindi. İki devletli çözümden yana görüş belirten Erdoğan, “İsrail ile normalleşen ilişkilerimizi, gerek barış sürecinin kolaylaştırılması, gerekse Filistinli kardeşlerimizin yaşadığı bu ekonomik ve insani sıkıntıların giderilmesi için değerlendirmeye çalışacağız” dedi.

Beş ülkenin ağzına dünyayı mahkum edemezsiniz

Cumhurbaşkanı BM Genel Kurulu’nda yaptığı konuşmada BM reformuna ilişkin görüşlerini de dile getirdi. “Dünya beşten büyüktür gerçeğini her fırsatta uluslararası kamuoyuna hatırlatıyoruz” diyen Erdoğan, Güvenlik Konseyi'nin beş daimi üyeli yapısını eleştirdi ve “Beş ülkenin ağzına dünyayı mahkûm edemezsiniz. Ama dünya şimdi bu beş ülkeye mahkûm edildi. Tüm dünyanın temsil edilmediği BM Güvenlik Konseyi, adaleti tesis edemez” dedi ve 20 daimi üyeli bir BM Güvenlik Konseyi önerisi dile getirdi.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Mepa News, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Her bir yorum 600 karakterle (boşluklu) sınırlıdır.