1. HABERLER

  2. TÜRKİYE

  3. Erdoğan, Gezi Parkı davası kararlarını savundu: "Bizim ülkemiz bir hukuk devletidir"
Erdoğan, Gezi Parkı davası kararlarını savundu: "Bizim ülkemiz bir hukuk devletidir"

Erdoğan, Gezi Parkı davası kararlarını savundu: "Bizim ülkemiz bir hukuk devletidir"

İstanbul'da STK temsilcileriyle bir araya geldiği iftar programında konuşan AK Parti Genel Başkanı Başkanı ve Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, Gezi davasıyla ilgili mahkemenin açıkladığı kararları savundu.

Mepa News | Haber Merkezi
A+A-

İstanbul'da STK temsilcileriyle bir araya geldiği iftar programında konuşan AK Parti Genel Başkanı Başkanı ve Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, Gezi davasıyla ilgili mahkemenin açıkladığı kararları savundu.

Osman Kavala ve yargılanan diğer sanıklarla ilgili kararların vicdanları rahatlattığını ifade eden Erdoğan, "Gezi olaylarıyla ilgili kararla yargımız, vicdanları rahatlatmakla kalmamış, aynı zamanda benzer niyetleri taşıyanlara da hukuk ve adalet dersi vermiştir" dedi.

Erdoğan, Osman Kavala hakkında verilen ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasına dair "Hukukta, adalete güveni yeniden tesis ederek, adalet hizmetlerinin kaliteli, hızlı ve erişilebilir olmasını sağladık. Öyle ki herkes dünyada 'Biz hukuk devletiyiz' derken, onlara 'Biz guguk devleti değiliz, biz de hukuk devletiyiz.' İşte en son malum bir zatla ilgili verilen karar bazı çevreleri rahatsız etti. Peki kimdi bu adam. Bu adam, Türkiye'nin Soros'uydu ve bu adam Gezi olaylarının perde arkası koordinatörüydü ve yargımız onunla ilgili nihai kararını verdi ve bu kararda belli çevreleri ki malum çevrelerdir, ciddi manada rahatsız etti. Kusura bakmasınlar, bu ülkede hukuk var, bu ülkede yargı var ve bu yargı da kendi inandıklarını, bildiklerini, hakkın egemen olması için bu kararı verdiler, vereceklerdir" sözlerini sarf etti.

"Bu karar yürürlüğe girecektir"

Karar sonrası arayanlara, "Kusura bakmayın, Türkiye hukuk devleti" yanıtını verdiklerini öne süren Erdoğan, şöyle devam etti:

"Şimdi birçok yerden arayanlar var, yurt dışına gittiğimiz zamanlar da bize bazı telkinlerde bulunanlar oldu. Biz de onlara dedik ki kusura bakmayın, bizim ülkemiz bir hukuk devletidir. Siz Avrupa'nın değişik ülkelerinde hukuk devleti olduğunuzu iddia ederek, terör örgütünün sokaklarınızda, caddelerinizde boy göstermesine evet diyorsunuz. PKK kendi paçavralarıyla caddelerinizde boy gösteriyor, herhangi bir şey söylemiyorsunuz, onlara ses çıkarmıyorsunuz. Türkiye'de ise atılan adımlar sizleri rahatsız ediyor. En son AİHM ne dedi, AİHM dedi ki 'İlk derece mahkeme veya üst derece kararını vermediği sürece biz bu noktada adım atamayız' dedi. Buyurun, şimdi karar da verildi. Şimdi bu karar verildikten sonra artık atılan adıma tabi olacaksınız. Olsanız da olmasanız da yargının bu kararı uygulamaya girecektir."

 

 
 

 

 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Mepa News, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Her bir yorum 600 karakterle (boşluklu) sınırlıdır.
İlgili Haberler