1. HABERLER

  2. TÜRKİYE

  3. Erdoğan ile Putin arasında 'Suriye ve Karabağ' görüşmesi
Erdoğan ile Putin arasında 'Suriye ve Karabağ' görüşmesi

Erdoğan ile Putin arasında 'Suriye ve Karabağ' görüşmesi

Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Rusya lideri Putin arasında bir telefon görüşmesi gerçekleştirildi.

Mepa News | Haber Merkezi
A+A-

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Rusya lideri Vladimir Putin arasında bir telefon görüşmesi gerçekleştirildi.

İletişim Başkanlığı tarafından yapılan açıklamada görüşmenin detayları paylaşıldı:

Görüşmede, Türkiye-Rusya arasındaki ticaret hacminin artırılması başta olmak üzere iki ülke ilişkilerini geliştirecek adımlar ile Dağlık Karabağ, Suriye ve Libya’daki gelişmeler ele alındı.

 

Cumhurbaşkanı Erdoğan, görüşmede, Dağlık Karabağ’daki sorunu çözmeye ve bölgeye kalıcı istikrar getirmeye dönük olarak atılan adım kapsamında, gözlem ve denetleme amacıyla Türkiye’nin Rusya ile kuracağı Ortak Merkez'in en kısa zamanda faaliyete geçmesini beklediklerini ifade etti.

 

Azerbaycan’ın, topraklarının bütünüyle iadesine ilişkin hassasiyetine işaret eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, uygulama sürecinde Ermenistan tarafının, kalıcı çözümü zorlaştırmasına ve anlaşmaya ilişkin sorumluluklarından kaçmasına izin verilmemesi gerektiğini vurguladı.

 

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Minsk Grubu’nun diğer eş başkanlarının, barış çabalarını eleştirmelerini anlamanın mümkün olmadığını dile getirdi.

 

Suriye’deki ihtilafın sona erdirilmesi için de Dağlık Karabağ’da olduğu gibi, hızlı ve somut adımlar gerektiğine dikkati çeken Cumhurbaşkanı Erdoğan, Libya’nın birlik ve bütünlüğünü korumak için de hem siyasi hem askeri görüşmelerde Türkiye ve Rusya arasındaki iş birliğinin sürdürülmesi gerektiğini ifade etti.

Türkiye ile Rusya arasında gözlem noktası anlaşmazlığı

Rusya, Azerbaycan ve Ermenistan arasında imzalanan Karabağ anlaşması sonrasında "barış gücü" ismi altında Rus askerlerinin bölgeye konuşlanma süreci hızlı bir şekilde başlarken, ateşkes sürecini gözetlemek için Türkiye ile oluşturulacak gözlem noktaları konusunda anlaşmazlıklar ortaya çıkmaya başladı.

Türkiye'nin Azerbaycan topraklarında bağımsız bir gözlem noktası inşa etmeyi istemesi Rusya tarafından olumlu karşılanmıyor. 

Rusya'nın "gerekli görmediği" belirtilen bağımsız gözlem noktası yerine ortak gözlem noktası konusunu dayattığı aktarılıyor.

uygulamabanner.jpg

HABERE YORUM KAT

UYARI: Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Mepa News, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Her bir yorum 600 karakterle (boşluklu) sınırlıdır.
İlgili Haberler