Erdoğan ile Putin telefonda görüştü

Erdoğan ile Putin telefonda görüştü

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin arasında yapılan telefon görüşmesinin ardından iki taraftan açıklama yapıldı. 

Moskova, görüşmede Putin'in gaz hatlarına yapılan sabotajı 'uluslararası terörizm olarak gördüğünü' söylediğini açıkladı. Ankara ise görüşmeye dair Ukrayna savaşı ve Rusya'nın ilhak kararı hakkında konuşulduğunu duyurdu.  

Erdoğan ve Putin arasında yapılan görüşmeye dair ilk açıklama Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığından yapıldı. Cumhurbaşkanı Erdoğan, görüşmede, uzun süredir üzerinde çalıştıkları Rusya-Ukrayna esir değişiminin başarıyla sonuçlanmasından ve Birleşmiş Milletler'in de katkısıyla geliştirdikleri İstanbul Mutabakatı'nın işlemesinden memnuniyet duyduğunu ifade etti.

Kasım ayında süresi dolacak olan mekanizmanın uzatılmasının müşterek menfaat olduğunu belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, Rus gübresinin ve tahıl ürünlerinin kesintisiz ihracı konusunda da çalışmaya devam ettiklerini dile getirdi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, daha olumlu gelişmelerin önünün açılabilmesi için gerilimi düşürmeye yönelik adımlara ihtiyaç olduğunu, Rusya'dan da Ukrayna'daki bazı bölgelerin Rusya'ya katılımı meselesi başta olmak üzere, bu süreci kolaylaştıracak adımlar atmasının beklendiğini söyledi.

Rusya Devlet Başkanı Putin'den müzakerelere bir şans daha vermesini isteyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, bu süreçte kolaylaştırıcı bir rol oynamaya hazır olduklarını kaydetti.

Moskova'dan görüşme açıklaması

İki liderin yaptığı görüşmeye dair Kremlin tarafından yapılan açıklamayı Rus TASS haber ajansı duyurdu. Haberde, Putin'in Erdoğan'a, 'Kuzey Akım 1 ve Kuzey Akım 2'ye yönelik sabotajları 'uluslararası terörizm olarak gördüğünü' söylediğini aktardı.  

Putin'in sabotaja ilişkin bilgi verdiği belirtilen duyuruda, Moskova'nın konuyu Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'nde gündeme taşıyacağı ifade edildi. 

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın okul saldırısı nedeniyle Putin'e taziye sunduğu kaydedildi. Putin'in ayrıca Ukrayna'da yapılan referandum sonucuna dair bilgi aktardığı belirtildi.

Putin, tahıl koridoru anlaşmasına verdiği katkı nedeniyle Erdoğan'a teşekkür ettiği ve Rusya'dan gıda ve gübre ihracının önündeki engellerin de kaldırılması gerektiğini söylediği belirtildi.

Kaynak: Euronews

tg-003.jpg

İlgili Haberler
Etiketler :
HABERE YORUM KAT
UYARI: Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Mepa News, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Her bir yorum 600 karakterle (boşluklu) sınırlıdır.