Erdoğan: Koalisyon DEAŞ ve YPG'ye destek veriyor

Erdoğan: Koalisyon DEAŞ ve YPG'ye destek veriyor

Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Koalisyon güçleri DEAŞ da dahil olmak üzere, YPG, PYD bunlara destek veriyorlar. Elimizde belgeleri var." dedi

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde Gine Cumhurbaşkanı Alpha Conde ile ortak basın toplantısı düzenledi. Erdoğan, burada yaptığı konuşmada koalisyon güçlerinin Fırat Kalkanı Harekâtı'na destek vermediklerini söyledi ve "Tam aksine terör örgütüne, DEAŞ da dahil olmak üzere, YPG, PYD bunlara destek veriyorlar. Elimizde belgeleri var." dedi. Erdoğan, Astana'da yapılacak Suriye görüşmeleri ile ilgili de "Eğer terör örgütleri davet edilecek olursa, buna tabii ki biz sıcak bakmayız" açıklamasında bulundu. 

"DEAŞ ve YPG'ye destek oluyorlar"

Erdoğan, koalisyon güçlerinin Fırat Kalkanı Harekâtı'na destek olmak bir yana, IŞİD ve PYD'ye destek verdiklerini söyledi.

"Koalisyon güçleri ne diyordu başından, 'DEAŞ terör örgütüne karşı bütün mücadelemizi sonuna kadar vereceğiz' diyorlardı. Hatta bizi de DEAŞ'a destek vermekle suçluyorlardı. Şimdi hepsi ortadan kayboldu. Tam aksine terör örgütüne, DEAŞ da dahil olmak üzere, YPG, PYD bunlara destek veriyorlar. Çok açık, net ortada. Hepsinin tescilli olarak, bütün resimle, fotoğraflarıyla, video kayıtlarıyla elimizde belgeleri var. Öyle veya böyle şu anda biz kendi göbeğimizi kendimiz keseceğiz. Şehitlerimiz var, canımız acıyor ama geri dönemeyiz artık. Çünkü biz terörden arındırılmış güvenli bölge ilkesini tahakkuk ettireceğiz."

"Astana'ya terör örgütleri katılamaz"

Erdoğan, Kazakistan'ın Başkenti Astana'da yapılacak Suriye görüşmelerine ilişkin de konuştu. Buradaki görüşmeye Kürt grupların da çağırılacağı iddiası, PKK'nın Suriye kolu PYD'nin davet edileceği ihtimalini de gündeme getirmişti. Erdoğan bu konuda şunları söyledi:

"Cenevre maalesef boş çıktı, kaç toplantı yapıldıysa hiçbir netice alınmadı ve sonunda yaptığım görüşmede Sayın Putin, bize Astana'yı teklif etti, 'Buna nasıl bakarsınız' dedi. 'Bizim açımızdan herhangi bir sıkıntı yok' dedik. Bu bölgeye komşu ülkelerin katılımıyla yapılacak bir Astana Zirvesi, ama bu Astana Zirvesi'ne eğer terör örgütleri davet edilecek olursa, buna tabii ki biz sıcak bakmayız. Şu anda bu işler dışişleri bakanları seviyesinde yürütülüyor."

Kaynak: AA

HABERE YORUM KAT
UYARI: Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Mepa News, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Her bir yorum 600 karakterle (boşluklu) sınırlıdır.