1. HABERLER

  2. TÜRKİYE

  3. Erdoğan: Sabrederek bu badireyi geride bırakacağız
Erdoğan: Sabrederek bu badireyi geride bırakacağız

Erdoğan: Sabrederek bu badireyi geride bırakacağız

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Cumhurbaşkanlığı Beştepe Sergi Salonu'nda Muhtarlar Toplantısı'nda konuştu.

Mepa News | Haber Merkezi
A+A-

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Cumhurbaşkanlığı Beştepe Sergi Salonu'nda Muhtarlar Toplantısı'nda konuştu.

Erdoğan'ın konuşmasının öne çıkan kısımları şöyle:

"İlk toplantımızı ocak 2015'te yapmıştık. Mayıs 2019 tarihine kadar 50 ayrı toplantı gerçekleştirdik. İlk 50 toplantımızda 35 bine yakın yüz yüze bir araya gelme imkanı bulduk. Bugün de 1500 muhtarımızla birlikteyiz.

Bu hiçbir cumhurbaşkanın, hiçbir başbakanın, hiçbir siyasetçinin başaramadığı bir rekordur. Hem muhtarlarımızın hem de mahallelerimizi ve vatandaşlarımızın sıkıntısını çözüm yoluna koymuş olmamızdır. Giderek daha etkin şekilde kullanılan bir muhtarlık bilgi sistemi kurduk. İçişleri Bakanlığı bünyesinde muhtarlar daire başkanlığı ile sizlerin meselelerinin Ankara'da tek elden takip edilmesini sağladık. Muhtarlarımızın taleplerini takip etmek üzere Vali yardımcısı, genel sekreter yardımcısı muhatapları belirledik."

Muhtar maaşları

"19 Ekim tarihini Muhtarlar Günü olarak belirledik. Muhtarların özlük haklarında SGK primlerinin devlet tarafından ödenmesi, maaşlarının artırılması, silah ruhsatı harcı muafiyeti gibi pek çok iyileştirmeler yaptık. Sizlere bir de müjde vermek istiyorum. Bilindiği gibi hükümete geldiğimizde muhtar maaşları 97 liracık. Bu yılbaşı itibariyle 3 bin 392 lira seviyesine çıkarmıştık. Ayrıca 1726 tutarındaki SGK primlerini de karşılamaya başlamıştık. Silah ruhsatı harcının da 10 bin 359 lira olduğunu hatırlatmak istiyorum. Bununla birlikte muhtar maaşlarının asgari ücretin altında kalmasına gönlümüz razı olmadı. Muhtar maaşlarını asgari ücret seviyesine yükseltme kararı aldık."

"Bizim muhtarlarımızla buluşmalarımız hasret giderme yanında ülkemiz ve milletimizin meseleleriyle ilgili görüşlerimizi paylaşma vesilesidir. İlk toplantımızdan bugüne ülkemizdeki son 7 yıldaki hadiseleri birlikte değerlendirdik. Öyle ki muhtarlar buluşmalarımız ülkemizin en büyük, en kapsamlı demokrasi şölenlerinden biri olarak demokrasi tarihimize geçmiştir. Sizlerin bu buluşmanız var ya, bu bizi sevmeyenlere bir ders oluyor. Biz birbirini sevenlerle bu yolu yürüyeceğiz."

Ekonomik gelişmeler

"Türkiye'nin Gezi olaylarıyla başlayıp terör saldırıları, darbe girişimleriyle ve bir süredir kur-enflasyon-şer üçgeninde sergilenmeye çalışanların her vatandaşımıza bir maliyeti olmuştur. Asgari ücretten memur ve emekli maaşlarına kadar insanlarımızı ezdirmeyecek düzenlemelere gittik. Ocak itibariyle bu artışları gelirinde görmeye başlayacaktır. Kurun istikrar kazanmasıyla abuk sabuk fiyatlandırma peşinde koşamayacaklar. Bankalarda kur korumalı mevduata dönüştürenlerin sayısı artıyor.

Kur gibi enflasyonun üzerindeki köpüğü de kısa sürede alacağımıza inanıyorum. Çalışan ve emeklilerimizde yaptığımız artışlar anlamlı hale gelecektir. Kim ki sabreder zafere ulaşır. Sabrederek, daha çok çalışarak, daha çok üreterek bu badireyi geride bırakacağız.

Dünyada küresel üretim ve ticaretin merkezi değişirken, Türkiye en güçlü alternatif olarak öne çıkıyor. Sürekli yeni yatırımlar yapılıyor. Dış ticaretimiz 500 milyar dolara ulaştı. Turizmde Akdeniz'de tüm rakiplerimizi geçtiğimiz bir sezonu bıraktık, daha kazançlı olacağına inandığımız yeni sezona hazırlanıyoruz. Ekonomide hedeflerimize bizi yaklaştıran, programımızın bizi nereden nereye taşıdığını yaz aylarında daha iyi göreceğiz.

Sizlerden illerinize, ilçelerinize, mahallenize geri döndüğünüzde tüm vatandaşlarımıza bunları anlatmanızı istiyorum. İnsanlarımızı hakikatle besleyelim ki yalanın, iftiranın, çirkefliğin önünü keselim."

wp-005.jpg

HABERE YORUM KAT

UYARI: Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Mepa News, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Her bir yorum 600 karakterle (boşluklu) sınırlıdır.