1. HABERLER

  2. TÜRKİYE

  3. Erdoğan, 'Taliban ile anlaşabiliriz' dedi ve ABD'ye 3 şart iletti
Erdoğan, 'Taliban ile anlaşabiliriz' dedi ve ABD'ye 3 şart iletti

Erdoğan, 'Taliban ile anlaşabiliriz' dedi ve ABD'ye 3 şart iletti

Cumhurbaşkanı Erdoğan Afganistan konusunda açıklamalarda bulundu. Erdoğan, "ABD'ye bazı şartlarımız var" dedi.

Mepa News | Haber Merkezi
A+A-

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Afganistan konusunda açıklamalarda bulundu. Erdoğan, "ABD'ye bazı şartlarımız var" dedi.

Kuzey Kıbrıs'ta bulunan Erdoğan, Bayram Namazı'nın ardından açıklamalarda bulundu. ABD'nin Türkiye'ye diplomatik ve lojistik destek sağlaması gerektiğini söyleyen Erdoğan, mali ve idari noktada gerekli desteğin verilmesinin şart olduğunu söyledi.

Erdoğan'ın açıklamalarından öne çıkanlar şu şekilde:

"Öncelikle Kurban Bayramınızı tebrik ediyorum. Tüm insanlığın barışına vesile olmasını diliyorum. Her şeyden önce bizim bugün burada bulunuşumuzun da ayrı bir sebebi var.  KKTC’nin kurtuluş mücadelesinin 47. Yıl dönümünü aynı zamanda kutlayacağız. Biliyorsunuz bugün toplu açılışlarımız var. Bununla birlikte de KKTC’ye de inşallah canlılık altyapıda üst yapıda getirme fırsatını bulacağız. Bu vesileyle tüm Kuzey Kıbrıs’taki kardeşlerimin bayramını tebrik ediyorum. Ana vatandaki tüm kardeşlerimin bayramlarını tebrik ediyorum. İslam aleminin bayramlarını tebrik ediyorum."

"Afgan kardeşlerimizin yanında olduk"

"Dikkat edilirse egemen emperyalist güçler Afganistan'da ilk defa böyle bir sorun üretmiyor. Bundan önce de Afganistan'da nice sorunlar yaşadık. Ve Afgan halkı iradesiyle bu emperyal güçlere karşı mücadelesini verdi ve zaferle çıktı. Daha sonra tekrar bu emperyal güçler malum Afganistan'a girdiler. 20 yılı aşkın zamandır oradalar. Biz de bütün bu emperyal güçler karşısında Afgan kardeşlerimizin yanında yer aldık. orada onlarla beraber öncelikli olarak da Kabil Havaalanı'nın korunmasını; bunun yanında insani noktada Afgan halkına her türlü desteği verme mücadelesini sürdürdük. Şimdi yeni bir dönem var.

"ABD'ye bazı şartlarımız var"

Üç ana otorite burada görünüyor. NATO, ABD ve Türkiye. Bizden şuanda ABD çekilme kararını verdi. Ama Kabil Havaalanı'nın bizim tarafımızdan zaten işletiliyor, bundan sonra da işletilmesini istediler. Biz şuanda buna olumlu bakıyoruz. Ama olumlu bakarken tabii bizim ABD'ye bazı şartlarımız var. Nedir bunlar? Bir; diplomasi noktasında ABD bizim yanımızda yer alacak. İki; lojistik anlamda imkanlarını bizim için seferber edecek. Bir diğeri de bu süreç içerisinde çok ciddi bir mali noktada sıkıntılar olacak.

Bu konularda da gerekli desteği Türkiye'ye verecek. Bunlar sağlanabilirse biz bu süreçte Kabil Havaalanı'nın işletilmesini ele almayı düşünüyoruz. Taliban'ın bazı rahatsızlıkları söz konusu. Türkiye'nin Taliban'ın inancıyla alakalı ters bir yanı yok, onlarla bu konuları daha iyi görüşeceğimize, anlaşabileceğimize ihtimal veriyorum."

uygulamabanner.jpg

HABERE YORUM KAT

UYARI: Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Mepa News, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Her bir yorum 600 karakterle (boşluklu) sınırlıdır.
İlgili Haberler