1. HABERLER

  2. TÜRKİYE

  3. Erdoğan: Türkiye Şanghay 5’lisi içinde yer almalı
Erdoğan: Türkiye Şanghay 5’lisi içinde yer almalı

Erdoğan: Türkiye Şanghay 5’lisi içinde yer almalı

Avrupa Birliğine rest çeken Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye’nin Şangay 5’lisi içinde yer alabileceğini söyledi.

A+A-

Pakistan ve Özbekistan ziyaretinden dönen Cumhurbaşkanı Erdoğan uçakta gazetecilerin sorularını yanıtladı. "Türkiye bir defa kendini rahat hissetmeli. ‘Benim için varsa yoksa AB' dememeli. Kanaatim bu. Mesela Şanghay 5'lisinde Türkiye niye olmasın” diyen Erdoğan "Türkiye’nin Şanghay 5’lisi içinde yer alması, çok daha rahat hareket etmesini sağlayacaktır” ifadesini kullandı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye'nin Şanghay 5'lisi içinde yer alması önerisini Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ve Kazakistan Devlet Başkanı Nursultan Nazarbayev ile paylaştığını söyledi. Putin'in yanıt olarak "Bunu değerlendiriyoruz” ifadesini kullandığını aktardı.

Avrupa Birliği'ni eleştiren Erdoğan "AB Türkiye'yi tam 53 yıldır oyalıyor. İlklerdeniz ama 53 yıldır oyalanıyoruz” dedi. Cumhurbaşkanı Erdoğan "Latin Amerika ülkelerine vize serbestisi var ama Türkiye'yi hâlâ oyalayıp duruyorlar. Yıl sonuna kadar sabredelim, oldu oldu yoksa biz bu geri kabulü falan, bu dosyayı kapatalım” ifadelerinde bulundu. Erdoğan Avrupa Birliği'nin haziran ayında 3 milyar euro ödeme taahhüdünü yerine getirmediğini belirtti.

1996 yılında 5 ülke tarafından kurulan Şanghay 5'lisi içinde Çin, Rusya, Özbekistan, Kazakistan, Kırgızistan ve Tacikistan yer alıyor. Hindistan ve Pakistan üyelik sürecinde bulunurken Moğolistan, İran, Afganistan ve Belarus gözlemci statüsü taşıyor.

26 Nisan 1996'da Şanghay'da toplanan beş ülkenin Sınır Bölgelerinde Askeri Güvenin Derinleştirilmesi Anlaşmasını imzalamasıyla Şanghay Beşlisi kurulmuş oldu.

"Tek kutuplu dünya düzeni kabul edilemez"

Dünya petrol üretim ve kullanım pazarının yarısından fazlasını elinde bulunduran ve Hindistan, İran, Moğolistan ve Pakistan'ın gözlemci olarak bulunduğu örgüt, ABD'ye karşı etkili bir kutup oluşturmaktadır. Dönemin Rusya Devlet Başkanı Putin, Şanghay İşbirliği Örgütü'nün Ağustos 2007 Bişkek Zirvesi’nde “Tek kutuplu dünya kabul edilemez.”diyerek bir anlamda birliğin misyonunu da belirtmiştir.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Mepa News, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Her bir yorum 600 karakterle (boşluklu) sınırlıdır.