Erdoğan'dan F-35 ve S-400 açıklaması

Erdoğan'dan F-35 ve S-400 açıklaması

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, ABD ile gerginliğe yol açan Rusya'dan S-400 alımı ile F-35 konularını değerlendirdi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, ABD ile gerginliğe yol açan Rusya'dan S-400 alımı ile F-35 konularını değerlendirdi.

ABD Başkanı Joe Biden ile NATO zirvesi kapsamında yaptığı görüşmede konunun gündeme geldiğini hatırlatan Erdoğan, "F-35'te üzerimize düşeni yaptık" dedi.

Bakü’de gazetecilerin sorularını yanıtlayan Erdoğan, Biden'a "Türkiye olarak gerek F-35 gerekse S-400 konusunda farklı bir adım atmamızı beklemeyin, dedim. Çünkü biz F-35'te üzerimize düşeni yaptık." dediğini aktardı.

Son olarak Biden'ın Hava Kuvvetleri Sekreterliği için aday gösterdiği Frank Kendall, Türkiye'den F-35 parçalarının alımının durdurulması gerektiğini söylemişti.

Erdoğan ayrıca Biden'a "Terör örgütü YPG ile mi yoksa NATO müttefikiniz Türkiye ile hareket edeceksiniz?" diye sorduğunu ancak cevap alamadığını kaydetti.

Cumhurbaşkanı, "Terörün hedefi olan bir müttefikin yanında durmak yerine o müttefikin mücadele ettiği terör örgütlerini tercih etmek, tarihi bir hatadır. Terör örgütlerini destekleyenler, onlara cesaret verenler ne büyük bir yanlış yaptıklarını er ya da geç anlayacaklar." dedi.

"Yakın zamanda Putin'le ikili görüşme yapacağız"

Ermenistan'ın güven artırıcı adımlar atmaya başlaması gerektiğini vurgulayan Erdoğan, "Döşediği mayınların haritalarını Azerbaycan’la paylaşması bu yönde önemli bir ilk adımı teşkil edecektir." dedi.

Erdoğan, Zengezur koridoru konusunda da "Rusya tarafında geciktirme niyeti olduğuna ihtimal vermiyorum. Tam aksine yardımcı bir hava içinde. Yakın zamanda Putin'le ikili görüşme yapacağız." açıklamasında bulundu.

Kaynak: Euronews

uygulamabanner.jpg

İlgili Haberler
Etiketler :
HABERE YORUM KAT
UYARI: Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Mepa News, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Her bir yorum 600 karakterle (boşluklu) sınırlıdır.