1. HABERLER

  2. TÜRKİYE

  3. 'Erken Evlilik Mağdurları' tasarısı çekildi
'Erken Evlilik Mağdurları' tasarısı çekildi

'Erken Evlilik Mağdurları' tasarısı çekildi

Ak Parti tarafından meclise getirilen, erken yaşta evlilikten doğan mağduriyetlerin giderilmesi konusundaki tasarı geri çekildi.

A+A-

Başbakan Binali  Yıldırım, Atatürk Havalimanında düzenlediği basın toplantısında, erken yaşta evlenenlerin mağduriyetlerinin giderilmesine dair düzenlemeye ilişkin açıklamalarda bulundu.

Yıldırım, erken yaşta evlilik mağdurları ile ilgili tasarının meclisten çekilerek komisyona götürüldüğünü açıkladı.

'Erken yaşta çiftlerin kendi rızasıyla veya ailenin rızasıyla evlenmeleri rıza olsa bile kanunen yasak, suç' diyen Başbakan Bİnali Yıldırım, önrilerin dikkate alınarak bu meselenin çözüleceğini belirtti.'

Erken yaşta evlilikten doğan mağduriyetlerin giderilmesiyle ilgili kanun tasarısının meclise gelmesinin ardından başta CHP olmak üzere birçok kesim buna tepki göstermişti.

Tepki gösterenlerin arasından Kadın ve Demokrasi Derneği (KADEM)'in de bulunduğu tasarının cinsel istismar ve tecavüz faillerinin affı olarak lanse edilmesi dikkat çekmişti.

Konuyla ilgili Adalet bakanı Bekir Bozdağ, tasarının cinsel istismar ve tecavüz olaylarını kapsamadığını, taciz olayı sonrası evlilik olması durumunun bile bundan yararlanamayacağını beyan etmişti.

18 yaşından küçük herkesin çocuk sayıldığı anayasada ekstrem durumların dışında 18'inden küçük herkesin evlenmesi yasak olarak yer alıyor.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Mepa News, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Her bir yorum 600 karakterle (boşluklu) sınırlıdır.