Ermeni Yasa Teklifi Komisyona Gönderildi

Ermeni Yasa Teklifi Komisyona Gönderildi

Fransa Ulusal Meclisi Genel Kurulu, 1915 olaylarına ilişkin Ermeni iddialarının reddedilmesini suç sayan yasa teklifini yeniden görüşülmek üzere ilgili komisyon

Fransa Ulusal Meclisi'ne sunulan, 1915 olaylarına ilişkin Ermeni iddialarının reddedilmesini suç sayan yasa teklifi genel kuruldaki görüşmelerin ardından yeniden incelenmek üzere komisyona gönderildi.

Ana muhalefetteki Cumhuriyetçiler Partisi Milletvekili Valerie Boyer'in 2014 Ekim ayında sunduğu "20. yüzyıldaki soykırımlar ve insanlığa kaşı işlenen suçları inkar edenler cezalandırılsın" başlıklı yasa teklifi Ulusal Meclis Genel Kurulu'nda görüşüldü.

1915 olaylarına ilişkin Ermeni iddialarını reddedenlere cezai yaptırım uygulanmasını da içeren yasa teklifi, "ifade özgürlüğünü kısıtladığı" gerekçesiyle genel kurula katılan bazı milletvekilleri tarafından eleştirildi.

Gelen itirazlar üzerine yapılan oylamayla yasa teklifinin görüşülmek üzere yeniden ilgili komisyona gönderilmesine karar verildi.

Boyer ise bir yılı aşkın süredir Ulusal Meclis'te görüşülmesini beklediği yasa teklifinin komisyona gönderilmesine tepki gösterdi.

Yasa teklifi, komisyonda tekrar incelenerek yeniden genel kurul gündemine gelecek. 

HABERE YORUM KAT
UYARI: Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Mepa News, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Her bir yorum 600 karakterle (boşluklu) sınırlıdır.