1. HABERLER

  2. KAFKASLAR

  3. Ermenistan Azerbaycan'ın Gence şehrinde sivilleri vurdu
Ermenistan Azerbaycan'ın Gence şehrinde sivilleri vurdu

Ermenistan Azerbaycan'ın Gence şehrinde sivilleri vurdu

Azerbaycan, Ermenistan'ın Gence ve Mingeçevir kentlerine orta menzilli balistik füze saldırısında bulunduğunu ve en az 12 sivilin hayatını kaybettiğini duyurdu.

A+A-

Azerbaycan, Ermenistan'ın Gence ve Mingeçevir kentlerine orta menzilli balistik füze saldırısında bulunduğunu ve en az 12 sivilin hayatını kaybettiğini duyurdu.

Azerbaycan Cumhurbaşkanı Yardımcısı Hikmet Hacıyev, Twitter hesabından cuma gece saatlerinde yaptığı paylaşımda, Ermenistan ordusunun Gence ve Mingeçevir'e füzelerle saldırdığını duyurdu.

Hacıyev, Ermenistan'ın Gence'ye düzenlediği füze saldırısında 20'den fazla evin yıkıldığını, sivillerin arasında can kayıpları ve yaralıların olduğunu bildirdi.

Azerbaycan Başsavcılığı, saldırılarda 12 sivilin hayatını kaybettiğini, 40'tan fazla kişinin yaralandığını açıkladı.

Azerbaycan Cumhurbaşkanı YardımcısıGence'de 20'den fazla evin yıkıldığını söyledi. Kentte füzelerin isabet ettiği bölgede sivillerin enkaz altında kaldığı açıklandı.

BM: Sivillere yönelik her türlü saldırıyı güçlü bir şekilde kınıyoruz

Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreter sözcülerinden Farhan Haq Ermenistan ile Azerbaycan arasındaki çatışmalardan ve sivil nüfusa etkilerinden derin endişe duyulduğunu belirterek, ''Sivillerin yaşadığı bölgelere yönelik her türlü hedefi ve saldırıyı güçlü bir şekilde kınıyoruz.'' açıklamasında bulundu.

Haq, Genel Sekreter Antonio Guterres'in Ermenistan Dışişleri Bakanı Zohrab Mnatsakanyan ve Azerbaycan Dışişleri Bakanı Ceyhun Bayramov ile telefon görüşmesi gerçekleştirdiğini ve her iki tarafa da ateşkesin tam olarak uygulanması konusunda net mesaj verdiğini kaydeden Haq, BM'nin talep edilmesi durumunda insani yardımlara ve taraflarla çalışmaya hazır olduğunu belirtti.

Taraflarlara uluslararası hukuk çerçevesinde sivillerin ve sivil altyapının korunması sorumluluğunu hatırlatan Haq, Ermenistan ve Azerbaycan'a gerginliği azaltma, çatışmaları artıracak ve bölgeyi istikrarsızlığa sürükleyecek her türlü eylemden kaçınma ve gecikmeksizin Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı (AGİT) Minsk Grubu eş başkanları gözetiminde müzakerelere dönme çağrısı yaptı

tg-003.jpg

HABERE YORUM KAT

UYARI: Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Mepa News, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Her bir yorum 600 karakterle (boşluklu) sınırlıdır.
İlgili Haberler