1. HABERLER

  2. KAFKASLAR

  3. Ermenistan Başbakanı Paşinyan Macron'un 'Ermeni soykırımı' kararından memnun
Ermenistan Başbakanı Paşinyan Macron'un 'Ermeni soykırımı' kararından memnun

Ermenistan Başbakanı Paşinyan Macron'un 'Ermeni soykırımı' kararından memnun

Ermenistan Başbakanı Nikol Paşinyan, Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’un 1915 olaylarının yıl dönümü olan 24 Nisan'ı 'Ermeni soykırımını anma günü' ilan etmesini memnuniyetle karşıladıklarını söyledi.

Sputnik
A+A-

Ermenistan Başbakanı Nikol Paşinyan, Paris’in 24 Nisan'ı ‘Ermeni soykırımını anma günü’ ilan etmesine ilişkin yaptığı Twitter açıklamasında, “Emmanuel Macron’un açıklamasını selamlıyorum. Bu, insan haklarının korunması ve kitlesel kıyımların önünün kesilmesine yönelik çok güçlü bir dayanışma, kararlılık eylemi” ifadelerini kullandı.

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, Ermeni Organizasyonları Koordinasyon Konseyi'nin resepsiyonunda çarşamba günü yaptığı konuşmada, 1915 olaylarını 'Osmanlı İmparatorluğu'nda yaşayan Ermenilerin acımasızca öldürülmesi' olarak nitelemiş, 24 Nisan’ı ‘Ermeni soykırımını anma günü’ ilan etme kararı aldığını açıklamıştı.

24 Nisan'ın resmi anma günü ilan edilmesi, Macron'un 2017'deki seçim vaatlerinden biriydi.

Fransa, 1915 olaylarını 2001 yılında 'soykırım' olarak tanımıştı.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Mepa News, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Her bir yorum 600 karakterle (boşluklu) sınırlıdır.
İlgili Haberler