1. HABERLER

  2. AFRİKA

  3. Eş Şebab Kenya ordusunu hedef aldı: 8 ölü
Eş Şebab Kenya ordusunu hedef aldı: 8 ölü

Eş Şebab Kenya ordusunu hedef aldı: 8 ölü

El Kaide'nin Doğu Afrika kolu Eş Şebab, Kenya sınırında ordu güçlerini hedef aldı.

Mepa News | Haber Merkezi
A+A-

El Kaide'nin Doğu Afrika kolu Eş Şebab, Kenya sınırında ordu güçlerini hedef aldı.

Yerel kaynakların aktardığı bilgilere göre saldırı, Somali'nin Kenya sınırındaki Aşağı Cuba bölgesine bağlı Ras Kamboni yakınlarında düzenlendi.

Bölgede devriye gezen Kenya ordusuna ait bir araç, daha önceden yola yerleştirilen el yapımı patlayıcı ile hedef alındı.

Patlamada 8 Kenya askerinin öldüğü bildirildi.

Bölgenin konumu:

Saldırı sonrası Kenya ordusunun sınır hattındaki Somalili çobanlara rastgele ateş açtığı, açılan ateşte bir çobanın öldüğü, ikisinin de yaralandığı kaydedildi.

Eş Şebab'ın Kenya'daki saldırıları

Eş Şebab, son yıllarda Kenya'daki ve sınır hattındaki saldırılarını artırma eğiliminde.

Yapılanma, bu kapsamda hükümete ve ordu güçlerine ait merkezleri, iletişim hatlarını ve lojistik rotaları hedef alıyor. Aynı zamanda Kenya içinde Batılılara ait merkezler ve ABD üsleri de hedef alınıyor.

Bu kapsamda Eş Şebab, Kenya'nın Lamu bölgesindeki Manda Bay'de bir Amerikan üssüne 5 Ocak 2020 tarihinde saldırı düzenlemişti. Saldırıda biri resmi, ikisi paralı üç ABD askeri ölmüş, ABD'ye ait çok sayıda askeri araç ve uçak da tahrip edilmişti.

Somali'nin güneyini merkez edinen Eş Şebab'ın Kenya ve Etiyopya gibi komşu ülkelerde ilerleyen süreçte etkinliğini artırabileceği tahmin ediliyor.

Kaynak: Mepa News

uygulamabanner.jpg

HABERE YORUM KAT

UYARI: Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Mepa News, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Her bir yorum 600 karakterle (boşluklu) sınırlıdır.