Eş Şebab: Türkiye'nin eğittiği askerleri hedef aldık

Eş Şebab: Türkiye'nin eğittiği askerleri hedef aldık

Somali'de faaliyet gösteren El Kaide'nin Doğu Afrika yapılanması Eş Şebab, dün gerçekleştirilen saldırının ardından bir açıklama servis etti.

Somali'de faaliyet gösteren El Kaide'nin Doğu Afrika yapılanması Eş Şebab, dün gerçekleştirilen saldırının ardından bir açıklama servis etti.

Şebab'ın "Benadir Valisi" olarak tanıttığı Musa Arali tarafından servis edilen açıklamada başkent Mogadişu'nun güneyinde geçtiğimiz gün ordu güçlerine yönelik düzenlenen bombalı saldırı konusuna değinildi.

"Türkiye'nin eğittiği güçler Allah'ın dinine karşı savaşıyor"

Arali, Türkiye'nin eğittiği askeri güçlerine Somali'de "Allah'ın dinine karşı savaşdığını" öne sürdü. Mogadişu yönetimine bağlı güçlerin buradan Türkiye'ye taşınarak eğitim aldığını belirten Musa Arali, Türkiye'nin NATO müttefiki bir ülke olduğunu ifade edip, "İslam'a ve Müslümanlara karşı yürütülen savaşta önemli bir rol üstlendiğini" iddia etti.

"Türkiye ABD'nin başını çektiği ittifak ile beraber"

Türkiye'nin "ABD'nin başını çektiği ittifak içerisinde bu savaşta yer aldığını" ifade eden Arali, Somali'de Türkiye ve eğitilen askeri güçlere yönelik saldırıların devam edeceği mesajını da verdi.

Başkent Somali'nin güneyindeki bir askeri üsse yönelik dün gerçekleştirilen bombalı saldırıda en az 20 asker ölmüş, saldırının sorumluluğunu Eş Şebab üstlenmişti.

"Türkiye varlığını hedef alacağız"

Ülkenin güneyi başta olmak üzere Somali'nin yarısına yakın bir bölgeyi kontrol eden Eş Şebab, geçtiğimiz dönem yayınladığı açıklamalarda ülkedeki Türkiye varlığını hedef alacağını ifade etmişti.

ABD'nin kara unsurlarını çektiği Somali'de Eş Şebab'a karşı yürütülen operasyonlarda Türkiye yerel güçlere sağladığı askeri destekle biliniyor.

Türkiye'nin eğitiği Mogadişu yönetimine bağlı özel kuvvet personelleri, ülkenin güneyi başta olmak üzere Eş Şebab'a karşı operasyonlar düzenliyor.

Kaynak: Mepa News

twtbanner-001.jpg

Etiketler :
HABERE YORUM KAT
UYARI: Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Mepa News, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Her bir yorum 600 karakterle (boşluklu) sınırlıdır.